Jak se vyrábí dynamit?

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Epocha 1907, autor Kn.
Dynamit zná z filmů a literatury snad každý, ale víte jak se tato výbušnina vyrábí? Detailně vás s tím seznámí článek z roku 1907.
Následující text pochází z roku 1907

Jak se vyrábí dynamit

Dynamit, jak se nyní vyrábí, je směs nitroglycerínu s infusoriovou moučkou a nějakou látkou, která se při výbuchu snadno okysličuje a tím zvyšuje účinnost třaskaviny. Infusoriový písek je křemičitan vápenatý, jenž tvoří ohromná ložiska ve Švédsku, Skotsku a zejmena v Hannoversku, která vznikla v době předhistorické z křemičitých buněk jistých druhů řas. Jako přísada oxydační se přidává dřevěné uhlí, střelný prach, nitraty, a nitrobenzol.

Výroba dynamitu záleží ze tří hlavních operací, totiž nitrifikace, oddělování a praní. Kyselina sírová a dusičná se smísí v náležitém množství v nádrži, z níž se násoskou přečerpávají do nitratoru, olověné to kašny, která se neustále ochlazuje hady, ve kterých proudí voda. Do nádoby se vhání vzduch pod tlakem, a směs se udržuje ve stálém pohybu; do ní pak přitéká tenkým proudem glycerin.

Nitrace se musí provádět při teplotě 18° až 25° C; kdyby teplota stoupla nad tuto mez, nutno proud glycerinu zastavit a do směsi vhánět větší množství vzduchu. Chemický pochod se ukončí as za půl hodiny. Nitrovaná směs se pak vypouští olověným kohoutem do nádrže vylučovací, jež jest opatřena komínem, který z ní odvádí výpary, aby neobtěžovaly dělníky. V této nádobě vyplove nitroglycerin na povrch, neboť jeho hustota je menší než hustota smíšených kyselin.

Vyloučený nitroglycerin se vypírá vodou v olověné kašně s přísadou sody, jíž se neutralisují a srážejí zbytky kyselin, které v nitroglycerínu zůstaly; kapalinou se při tom míchá proudem stlačeného vzduchu. Vypraný nitroglycerin se sbírá do kaučukových hadic a vede se do filtrační dřevěné nádrže vyložené olovem, zavřené víkem a naplněné do polovice vodou. Když byl do ní přiveden nitroglycerin, prohání se jí stlačený vzduch po 15—30 hod., načež se nechá voda odtéci a nahradí se vodou čerstvou, což se několikrát opakuje.

Když všechna voda odtekla, otevře se spodní kohout, nitroglycerin se protřásá řadou flanellových filtrů a sbírá se konečně do kaučukových hadic. Z profiltrovaného nitroglycerínu se vezme částka, na které se zkouší jakost třaskaviny. Konečně se vlévá nitroglycerin do kuželovitých nádrží, aby se i poslední částečky vody, které v něm ještě zbyly, mohly nahromadit na povrchu a odvést.

Mezitím se vypálí infusoriový písek, který se pak míchá s nitroglycerinem; míchání se děje v olověných nádobách a musí se provádět rukou. Pak se prosívá, a když byla získána stejnozrnná látka, možno jí plnit patrony. Hotové patrony se na konec opatří zápalkou obyčejně z třaskavé rtuti.


poznámka Redakce: víte jak byl objeven dynamit? Asi vás překvapí, že Alfred Nobel vynálezcem dynamitu nebyl!


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor Kn.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. března 2018


Diskuze k článku „Jak se vyrábí dynamit?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.