Čeká Itálii výbuch Vesuvu?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Výbuch Vesuvu by mohl znamenat katastrofu mezinárodního dosahu. Jak to u sopky hrozící výbuchem vypadalo, vám popíše článek z roku 1901.
Následující text pochází z roku 1901

Soptění Vesuvu.

Vesuv jest jediný dosud »činný« vulkán evropské pevniny. Tyčí se ojedinělý nad zálivem neapolským v rovině Campagni do výše 1301 metru o 16 km. průměru na úpatí.

Krater Vesuvu kouří nyní bez ustání. Před ním na straně severní zvedá se tak zv. Monte-Somme, příkrý val, zbytek velikého předhistorického krateru. Na jeho úpatí postaveno observatorium, opatřené výtečnými hvězdářskými přístroji. Ku krateru vede zvláštní lanová dráha, r. 1880 vystavěná, 820 m. dlouhá.

Po úpatí Vesuvu, vyznamenávajícím se neobyčejnou úrodou a bujným rostlinstvem, zvláště výborným vínem, roztroušena jsou četná města. V posledních dnech sopečné činnosti poznovu přibývá.

Výbuchy krateru jsou nyní častější a častější, mnohdy nemají na dlouho ani přerušení. Podzemní rachoty však již umlkly. Za noci však jeví se divadlo vždy krásnější a nádhernější. Na vrcholu největšího prostředního krateru zaplane co chvíli obrovská hranice, jíž mračna do krvava se zabarvují.

Kamení vulkanické lítá až do výše 100 metrů na všecky strany, mnohdy až k hořejší stanici lanové dráhy, a valí se pak po příkrých stráních dolů Z otvoru krateru řinou se skvoucí pruhy žhavé lávy. A sopka má neustálé návštěvy turistů, kteří pramálo dbají nebezpečí, ale odnášejí si s sebou hojné památky — kusy lávy, kamení a snímky fotografické — jako živé.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. března 2018


Diskuze k článku „Čeká Itálii výbuch Vesuvu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.