Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Čeká Itálii výbuch Vesuvu?
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.

Výbuch Vesuvu by mohl znamenat katastrofu mezinárodního dosahu. Jak to u sopky hrozící výbuchem vypadalo, vám popíše článek z roku 1901.


Soptění Vesuvu.

Vesuv jest jediný dosud »činný« vulkán evropské pevniny. Tyčí se ojedinělý nad zálivem neapolským v rovině Campagni do výše 1301 metru o 16 km. průměru na úpatí.

Krater Vesuvu kouří nyní bez ustání. Před ním na straně severní zvedá se tak zv. Monte-Somme, příkrý val, zbytek velikého předhistorického krateru. Na jeho úpatí postaveno observatorium, opatřené výtečnými hvězdářskými přístroji. Ku krateru vede zvláštní lanová dráha, r. 1880 vystavěná, 820 m. dlouhá.

Po úpatí Vesuvu, vyznamenávajícím se neobyčejnou úrodou a bujným rostlinstvem, zvláště výborným vínem, roztroušena jsou četná města. V posledních dnech sopečné činnosti poznovu přibývá.

Výbuchy krateru jsou nyní častější a častější, mnohdy nemají na dlouho ani přerušení. Podzemní rachoty však již umlkly. Za noci však jeví se divadlo vždy krásnější a nádhernější. Na vrcholu největšího prostředního krateru zaplane co chvíli obrovská hranice, jíž mračna do krvava se zabarvují.

Kamení vulkanické lítá až do výše 100 metrů na všecky strany, mnohdy až k hořejší stanici lanové dráhy, a valí se pak po příkrých stráních dolů Z otvoru krateru řinou se skvoucí pruhy žhavé lávy. A sopka má neustálé návštěvy turistů, kteří pramálo dbají nebezpečí, ale odnášejí si s sebou hojné památky — kusy lávy, kamení a snímky fotografické — jako živé.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. března 2018Debata k článku 'Čeká Itálii výbuch Vesuvu?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.