Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Výlov rybníka Rožmberk za dávných časů

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Výlov rybníka je významná událost a v případě velkého rybníku Rožmberk to platí dvojnásob. Přinášíme vám článek z roku 1901, popisující jak jednou za tři roky konaný výlov Rožmberského rybníku probíhal.


Lovení rybníku Rožmberského.

Lovení obrovských rybníků třeboňských je vždy pro celé okolí velkou událostí.

Známo jest rybní bohatství Čech a největšího jich rybníka, Rožmberského (1721 ha.) obzvláště. Lovení neděje se ovšem každého roku, nýbrž pravidelně toliko jednou za tři léta. Poslední lov konal se r. 1897. Obrázky z letošního lovu, před několika dny konaného, obeznamují nás názorně s celým postupem jeho.

Rybník napřed se vypustí, což na prvním našem obrázku vidno, a ryby soustředí se do dvou stok, které stahují posléze vodu i s rybami ku hrázi a potrubí do většího kaliště, »loviště«, kdež se obrovské sítě zatáhnou a ryby vyloví.

Rybáři ve vysokých botách vybírají ryby, přebírají a házejí do velikých kádí k daleké dopravě určených. Brak ponechán k prodeji na místě.

Tak putuje česká ryba do dalekých a dalekých končin a tvoří dnes již slušnou číslici v rozpočtu národního hospodářství našeho.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. listopadu 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Výlov rybníka Rožmberk za dávných časů


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: