Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Překvapivý názor z roku 1938: naše největší chyba, která vedla k Mnichovské dohodě

původně vyšlo: Volná myšlenka 1938, autor neuveden.
Kde naši politici i obyčejní lidé udělali svou největší chybu, která ve svém důsledku vedla z Michovské dohodě a zabrání našeho pohraničí Hitlerem? Zajímavý názor vám přiblíží článek, původně vydaný v říjnu 1938. Myslíte, že podobnou chybu děláme často i dnes?


Co jsme nedovedli dělat

Propagandu jsme neuměli dělat! V ní jsme to prohráli proti Hitlerovi na celé čáře.

Dvacet let žili na našem území Němci — a Hitler je získal za tři roky propagandy.

To neznamená, že naše propaganda by měla být prolhaná, hrubá a surová, jako je třeba vídeňský rozhlas pro »českou menšinu«. Propaganda má a musí být ve zdravém národě pravdivá!

Musí ovšem být promyšlená, musí rozumět duši čtenáře a posluchače a dovést ho chytit.

Ale naše propaganda byla, jak se říká, veškerá žádná.

Klidně jsme přihlíželi k tomu, jak německý rozhlas, německé noviny, němečtí agitátoři horečně pracují v sudetském území a — my nic. V tom byla největší chyba československé politiky, že nedovedla působit mezi žádnou ze svých menšin, ba dokonce, že nedovedla působit ani mezi Slováky.

Hitler vyhrál naše okrajová území vlastně propagandou. Neuměli jsme to u nás, neuměli jsme to v cizině. A tato těžká chyba byla jednou z hlavních příčin posledního neúspěchu.

Tady bude nutno napravovat, tady bude nutno, abychom v nových hranicích dovedli spojit duchovně všechny Čechy a Slováky v jeden celek, a cizinu informovat všemi možnými prostředky o sobě a o svých snahách.


Původní zdroj historického článku:
Volná myšlenka 1938, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Překvapivý názor z roku 1938: naše největší chyba, která vedla k Mnichovské dohodě


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: