Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Legenda o nejušlechtilejších arabských koních, kterým požehnanal Mohamed

původně vyšlo: Světozor 1906, autor neuveden.
Arabský plnokrevník je dodnes mezi milovníky koní legendou. Článek z roku 1906 vás seznámí s příběhem, díky kterým se z potomků arabských klisen Saklavi, Moneki, Koheyli, Tutye a Mezary stala ta nejvyhledávanější hříbata na světě.


Legenda o koních Mohamedových.

Pět koní „velkého proroka" Mohameda, zakladatele islamu, od nichž podle arabské legendy nejušlechtilejší plemeno arabské pochází, bylo: Saklavi, Moneki, Koheyli, Tutye a Mezary.

Mohamed podle pověsti arabské svedl kdysi bitvu tři dny trvající; za dobu tu nedostala žádná klisna (Arabové, jak známo, jezdí pouze na klisnách) ovšem ani jíst, ani pít.

Po skončené bitvě přišla vojska k řece, a Prorok poručil, aby všecky klisny byly odstrojeny a k řece puštěny; tak divokou žízní hnáno řítilo se 20.000 koní do řeky.

V okamžiku však, když koně doběhli k řece, zazněl signál Prorokův; koně slyšeli sice signál ten, ale pouze 5 jich uposlechlo a vrátilo se k Prorokovi, o vodu ani nezavadivše.

Prorok požehnal tyto klisny a dal jim natříti obočí kobolem, jak to činí ženy na východě. Odtud název klisen těch „koblani“. To jest načerněný.

Od toho dne jezdil Prorok a jeho přední vůdcové pouze na těchto klisnách, a šťastný jest Arab, jenž může se pochlubiti, že jeho oř pochází „úředně“ z klisen těchto!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1906, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. srpna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Legenda o nejušlechtilejších arabských koních, kterým požehnanal Mohamed


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: