Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Překvapivý důvod, proč melouny a okurky na zahrádce nikdy nepěstovat vedle sebe

původně vyšlo: Český hospodyně 1903, autor neuveden.
Příroda má řadu tajemství, z nichž některá již lidé téměř zapomenuli. Víte například, jaký nečekaný vliv na kvalitu úrody má společné pěstování melounů a okurek? Prozradí vám to historický článek z roku 1903.


Melouny a okurky.

Každý zahradník ví, že nemají se melouny a okurky pohromadě pěstovati, poněvadž se pak stává, že jistá část melounů není tak sladká.

Bylo zjištěno, že příčina toho spočívá v opelení melounů pelem okurek pomocí hmyzu.

Když se květ melounů spráší s květem jiného melounu, povstane plod, jenž má asi 24 proc. cukru, to jest pravý meloun. Spráší-li se květ okurky s květem zase okurky, vznikne plod asi s 1 proc. cukru, to jest pravá okurka.

Když se ale květ melounu spráší s květem okurky, povstane plod, tvarem svým se s melounem shodující, ale má méně než 6 proc. cukru, tedy jen asi čtvrtinu cukru, co ho má pravý meloun.

Podivno jest, že okurka sprášená květem melounovým sotva více cukru chová než okurka, povstalá sprášením dvou květů okurkových.

Podotýkáme, že jak meloun, tak okurka mají květy jednodomé, t. j., že na jedné a téže rostlině jsou jak květy jen s prášníky, tak květy jen se zárodky plodů.

Jen tyto pak se v plod vyvinou, kdežto druhé opadnou; je-li jich mnoho, jest to zvláště nápadné a říká se pak mylně, že okurky kvetou na piano.


Původní zdroj historického článku:
Český hospodyně 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Překvapivý důvod, proč melouny a okurky na zahrádce nikdy nepěstovat vedle sebe


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: