Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Obrovské škody v Moskvě způsobené hurikánem

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Přírodní katastrofy si nevybírají a občas zasáhnou i velká a hustě obydlená města. Článek z roku 1904 vám ukáže, co v tom roce způsobil v hlavním městě Ruska vítr.


Obrovský cyklon v Moskvě

Nad bílou Moskvou, jejíž obyvatelstvo beztoho rozčileno jest letos nadobyčejně neblahou válkou na východních hranicích říše, v níž i tolik synů hlavního města vykrvácelo, rozpoutala se dne 29. června strašlivá bouře ve způsobě hrůzného cyklonu, jenž způsobil za krátký čas svého trvání nesmírných škod.

Cyklony jsou vzdušné víry, v nichž vítr vane kolem svislé osy ve kruzích (cyklech, odtud jich jméno) s úžasnou rychlostí a strašnou prudkostí. Moskevské ulice poskytovaly okamžitě obraz nejstrašnější zhouby — celé domy byly vyvráceny, stromy a keře zpřelámány; také jest želeti života několika lidí.

Čtvero našich vyobrazení vzbudí v čtenáři pouze pocit hrůzy nad ničitelským dílem přírody, — té nelítostné stvůry, která projevuje silu svou rovněž nesmírným budováním, jako strašlivým rozvratem svých vlastních prací!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Obrovské škody v Moskvě způsobené hurikánem


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: