Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak se v březnu 1939 v dětském časopise psalo o německé okupaci

původně vyšlo: Vlaštovička 1939, autorka Manka.
Jak děti vnímaly německou okupaci Čech, Moravy a Slezska v roce 1939? Přečtěte si, jak se o tom psalo v dětském časopise Vlaštovička.


Vážená děcka!

Já nevím, jak Vy — ale já mám moc ráda pohádky. (To se ví, že ty s veselým koncem!)

V pohádkách se dějí divy a zázraky, že se má člověk pořád čemu divit. Tak třeba: princ zatočí čarovným prstenem — a hned je za devíti horami a devíti řekami u krásné princezny. Panečku, takový prsten mít!

Jenomže teď asi pohádky vyjdou z módy. Divy a zázraky se dějí i bez čarovného prstenu. Tak třeba člověk usne, pěkně si do rána podřimuje — a probudí se v Německé říši! To se stalo mně v noci s 15. na 16. března. Sotva jsem si ráno protřela oči, skočila jsem k radiu. Chtěla jsem si pustit tělocvičnou čtvrthodinku. Ono se to v posteli nejlépe cvičí. Ale místo povelů z radia zazněla německá řeč — a potom hlášení: »Hallo — Brünn«.

Utíkala jsem za maminkou do kuchyně, co se to s radiem děje. Ale maminka pryč — tatínek pryč! Byli kdesi u sousedů. Teprve za chvíli přišli — a nějak divně rozrušeni. Hned jsem se dověděla, proč radio necvičí. Čechy a Morava byly připojeny k Německu — a proto radio volá: »Hallo — Brünn« — Brünn je po němečku Brno.

Nu a toho dne se děl vlastně div za divem. Naši pěšáci chodili po městě beze zbraní a Brno bylo najednou plno německých vojáků. No, však jste je, vážená děcka, viděli jistě také. S počátku jsme se na ně koukali jako na vzácnou podívanou, ale teď jsme si na ně už zvykli. Potkáváme je na ulicích i v obchodech, kde kupují za své peníze — marky. Jsou, myslím, jako všichni pořádní vojáci na světě: takoví čistí, klidní a veselí. Někteří už teď umějí říkat i »Nastar!« Co však u nich zvláště obdivuji, jest otužilost. Mnoho jich chodí bez plášťů, ať mrzne, jak chce.

Ale to ještě v Brně nebyl konec všech divů. Dostali jsme nového pana starostu a naše hlavní náměstí — které se jmenovalo náměstí Svobody — dostalo nový název: Hitlerovo náměstí. Já jsem to však nevěděla a tak se mi stala takováhle příhodička:

Jela jsem tramvají do města — protože my bydlíme tak trošku, kde dávají lišky dobrou noc. Na náměstí jsem měla vystoupit. Zrovna jsem měla ze školy vypůjčenou pěknou pohádkovou knížku — tož jsem si sedla a čtla. Myslela jsem si: Však on průvodčí zavolá, až budeme na náměstí. Tak čtu a čtu — najednou vykouknu ven a ztrnu! Přejela jsem o dvě stanice! Povídám průvodčímu: »Pane průvodčí, já jsem měla vystoupit na náměstí Svobody a vy jste je nehlásil!«

Pantáta v úřední čepici se na mne usmál a povídá: »Musíš se, panenko, koukat, kudy jedeš. Jakpak jsem mohl hlásit náměstí Svobody, když ho už v Brně nemáme! Od včerejška je to náměstí Adolfa Hitlera!« Vrtěla jsem nad tím hlavou, a tu nějaký starší pán, co seděl vedle, povídal: »No, slečinko, musíte si to pamatovat. Časem se na světě leccos změní. Když jsem byl mladý, říkalo se tomu náměstí Velké, za války to bylo náměstí císaře Františka Josefa, potom náměstí Svobody — nakonec je to náměstí Hitlerovo! A všecko si to pamatuji!«

To bylo od toho pána hezké, že má tak dobrou paměť — ale co mi to pomohlo! Musela jsem šlapat dvě stanice pěšky zpátky. Na náměstí jsem si všimla, že tabulky na domech byly opravdu přelepeny nápisy »Hitler-Platz«. Tak jsem se o tom přesvědčila na vlastní oči a budu si to pamatovat.

Teď čekám, vážená děcka, co Vy mi napíšete nového od Vás. A pěkně Vás pozdravuji.

Vaše Manka.

poznámka Bejvávalo.cz:
Článek u nás vyšel až po okupaci v dubnu 1939, takže při jeho vydání určitě proběhla jistá "autocenzura" nebo dokonce cenzura. Ale přesto to ukazuje zajímavý úhel pohledu na okupaci.


Původní zdroj historického článku:
Vlaštovička 1939, autorka Manka.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.