Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se dá ovlivnit barva žloutku slepičích vajec?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Máte rádi vajíčka s krásně žlutým žloutkem? Článek z roku 1909 vám poradí, jak toho docílit.


Co působí na barvu žloutku slepičího vejce?

Jistý německý drůbežnický časopis obdržel na svrchu uvedenou otázku od svých odběratelů — horlivých to chovatelů drůbeže — tuto odpověď:

Plemeno a barva peří slepic nemá žádného vlivu na barvivost žloutku. Naproti tomu působí zob a krmení na barvivost žloutku. Četné pokusy mohou v tomto ohledu sloužiti za doklad.

Nejrozmanitější zob je s to vytvořiti intensivní žlutou barvu. Z rostlinných látek dlužno jmenovati: kukuřici, oves za přístupu světla vyklíčený, zeleniny, vojtěšku, jetel a sesamové pokrutiny.

Ze živočišných látek: masovou moučku, odpadky masové, čerstvé na drobno rozsekané kosti, moučku rybí. Krmeni slepic špenátem má za následek kovorudé žloutky.

Mírné krmení hmyzem dodává žloutku temnožluté barvy, silné krmení hmyzem však hnědé barvitosti. Jmenovitě usmrcení a usušení chrousti byvše slepicím mírně předkládáni působí, že vejce mají pěkný žlutý žloutek.

Bylo by zajímavo, kdyby tyto zkušenosti byly doplňovány pozorováním z našeho kruhu čtenářstva.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se dá ovlivnit barva žloutku slepičích vajec?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: