Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

František Cajthaml - odvážný organizátor velké stávky za českou školu v dobách Rakousko-Uherska

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Kvalitní výuka v češtině u nás za dob monarchie rozhodně nebyla samozřejmá a bylo nutné za ní bojovat. Článek z roku 1908 vás seznámí s dnes již téměř zapomenutým vlastencem, kterému se na podporu českého školství podařilo zorganizovat stávku s 15 000 účastníky!


František Cajthaml

Jméno české veřejnosti skoro neznámé — za to na horké půdě českého severu každému Čechu tím více známé.

František Cajthaml narodil se r. 1868 v Suchomastech u Berouna, a jako patnáctiletý krejčovský tovaryš vydal se hledati chléb na český sever.

Roku 1889 byl v Litoměřicích vězněn pro účast ve hnutí socialistickém 3 měsíce. Krátce na to vydal několik svazků povídek. Jeho sbírky básní ,,Písně dělníka“, „Na stráži“, „Pole krvavá“, v kterých popisuje hlavně utrpení českého lidu hornického na severu, byly velice příznivě přijaty přední českou kritikou. Ukázky jeho veršů přinesl svého času i náš list.

F. Cajthaml účastní se význačným způsobem boje za české školství menšinové. Byl konferencí českých rodičů v Lomu na jaře konanou zvolen do deputace, která v těchto dnech urgovala u vlády vyřízení záležitostí českých škol. Jako redaktor „Severočeského Dělníka“ v Teplicích vyslovil první návrh na provedení všeobecné stávky školské.

Návrh ten všecky politické strany na severu a celý národ český vzali za svůj a tak jsme svědky zápasu v dějinách Rakouska ojedinělého, kdy 15.000 českých dětí musí se domáhat stávkou, aby nebyly mrzačeny na těle i na duchu v lidomornách, jakými jsou české veřejné školy v území zněmčeném.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.