Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

František Cajthaml - odvážný organizátor velké stávky za českou školu v dobách Rakousko-Uherska

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Kvalitní výuka v češtině u nás za dob monarchie rozhodně nebyla samozřejmá a bylo nutné za ní bojovat. Článek z roku 1908 vás seznámí s dnes již téměř zapomenutým vlastencem, kterému se na podporu českého školství podařilo zorganizovat stávku s 15 000 účastníky!


František Cajthaml

Jméno české veřejnosti skoro neznámé — za to na horké půdě českého severu každému Čechu tím více známé.

František Cajthaml narodil se r. 1868 v Suchomastech u Berouna, a jako patnáctiletý krejčovský tovaryš vydal se hledati chléb na český sever.

Roku 1889 byl v Litoměřicích vězněn pro účast ve hnutí socialistickém 3 měsíce. Krátce na to vydal několik svazků povídek. Jeho sbírky básní ,,Písně dělníka“, „Na stráži“, „Pole krvavá“, v kterých popisuje hlavně utrpení českého lidu hornického na severu, byly velice příznivě přijaty přední českou kritikou. Ukázky jeho veršů přinesl svého času i náš list.

F. Cajthaml účastní se význačným způsobem boje za české školství menšinové. Byl konferencí českých rodičů v Lomu na jaře konanou zvolen do deputace, která v těchto dnech urgovala u vlády vyřízení záležitostí českých škol. Jako redaktor „Severočeského Dělníka“ v Teplicích vyslovil první návrh na provedení všeobecné stávky školské.

Návrh ten všecky politické strany na severu a celý národ český vzali za svůj a tak jsme svědky zápasu v dějinách Rakouska ojedinělého, kdy 15.000 českých dětí musí se domáhat stávkou, aby nebyly mrzačeny na těle i na duchu v lidomornách, jakými jsou české veřejné školy v území zněmčeném.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku František Cajthaml - odvážný organizátor velké stávky za českou školu v dobách Rakousko-Uherska


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: