Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

František Cajthaml - odvážný organizátor velké stávky za českou školu v dobách Rakousko-Uherska

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Kvalitní výuka v češtině u nás za dob monarchie rozhodně nebyla samozřejmá a bylo nutné za ní bojovat. Článek z roku 1908 vás seznámí s dnes již téměř zapomenutým vlastencem, kterému se na podporu českého školství podařilo zorganizovat stávku s 15 000 účastníky!


František Cajthaml

Jméno české veřejnosti skoro neznámé — za to na horké půdě českého severu každému Čechu tím více známé.

František Cajthaml narodil se r. 1868 v Suchomastech u Berouna, a jako patnáctiletý krejčovský tovaryš vydal se hledati chléb na český sever.

Roku 1889 byl v Litoměřicích vězněn pro účast ve hnutí socialistickém 3 měsíce. Krátce na to vydal několik svazků povídek. Jeho sbírky básní ,,Písně dělníka“, „Na stráži“, „Pole krvavá“, v kterých popisuje hlavně utrpení českého lidu hornického na severu, byly velice příznivě přijaty přední českou kritikou. Ukázky jeho veršů přinesl svého času i náš list.

F. Cajthaml účastní se význačným způsobem boje za české školství menšinové. Byl konferencí českých rodičů v Lomu na jaře konanou zvolen do deputace, která v těchto dnech urgovala u vlády vyřízení záležitostí českých škol. Jako redaktor „Severočeského Dělníka“ v Teplicích vyslovil první návrh na provedení všeobecné stávky školské.

Návrh ten všecky politické strany na severu a celý národ český vzali za svůj a tak jsme svědky zápasu v dějinách Rakouska ojedinělého, kdy 15.000 českých dětí musí se domáhat stávkou, aby nebyly mrzačeny na těle i na duchu v lidomornách, jakými jsou české veřejné školy v území zněmčeném.zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'František Cajthaml - odvážný organizátor velké stávky za českou školu v dobách Rakousko-Uherska'Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: