Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se na Aljašce loví losi?
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Zajímá vás, jak se na zamrzlé Aljašce loví divocí losi? Přiblíží vám to náš historický článek z roku 1905.


Lovec losů na Aljašce

Los náleží mezi živočichy, jež v dozírné době člověk pán přírody — vyhubí.

Los jest podoben sobu, ale jest větší a silnější. Lovci honí jej pro ozdobné mohutné parohy a maso.

Ve velkém provádí se dosud tenhle lov v studených končinách severní Ameriky, a jest dosti obtížný, protože los je zvíře velmi plaché a žije v bařinatých lesích a na březích jezer a močálů, v končinách, do nichž za léta člověku jest přístup téměř nemožný.

Teprve za zimy, když půda močálů ztuhne, vydávají se lovci do vzdálených lesů, a po dobu lovu přebývají delší čas v chatrčích narychlo vystavených, očekávajíce sníh. Teprve když ten napadne a jeho povrch zmrzne, lze se vydati na lyžích na lov.

Zvíře větří lovce z daleka a za obyčejných okolností skoro nikdy se nepodaří přiblížiti se mu na dostřel. Ale ve sněhu se los boří a může prchati jen pomalu, takže lovec na lyžích jej snáze dostihne.

Dnešní náš obrázek předvádí takového lovce losů na americkém poloostrově Aljašce — i spolu s jeho chatrčí i mohutnou loveckou trofejí.původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. ledna 2019Debata k článku 'Jak se na Aljašce loví losi?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.