Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Yesové, atypičtí obyvatelé části Japonska

původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
Když se řekne Japonsko, jistě vás napadne jasná představa jak jeho obyvatelé vypadají. Článek z roku 1896 vám ale představí část japonské populace, která do takové definice rozhodně nezapadá.


Yesové v Žaponsku.

Ostrov Yeso, nejsevernější čásť Žaponska, jest velice silně zalidněn potomky prabydlitelů země.

V prvních historických zprávách Žaponců Yeso se nepřipomíná; snad zůstal jim neznámým, až konečně poslední z Ainů, domorodců Žaponska, byl z hlavního ostrova zatlačen. Rozdíl mezi Žaponci a Yesi jest velice nápadný; Yesové mají spoustu vlasů, kdežto Žaponci náležejí k lidem, kteří na světě mají nejméně vlasů.

Podnebí Yesa jest studené; po šest měsíců leží tam více nebo méně sníh. Prales pokrývá větší část země a jen zřídka vniknou potomci Ainů při stíhání medvěda nebo jiného divokého zvířete do tohoto lesa. Jelikož jest na Yesu málo dobrých cest, cestuje se zde obyčejně koňmo, proto však přece pravidelná paroplavba spojuje jistá místa ostrova Yeso s hlavním ostrovem Žaponska.

Tato severní končina má také své přírodní krásy: pobřeží jest neobyčejně krásné, hory a jezera se střídají a uvnitř ostrova nacházejí se také dvě sopky, které jsou občas činnými.

Yesové ve vzdělané části ostrova nejsou žádnými divochy ; jak náš obrázek ukazuje, šatí se slušně, jejich obydlí jsou čistá a slamou pokrytá a obklopená pevnými, ač ne právě hezkými ploty. Jejich čluny, ačkoliv primitivní, jsou obratně stavěny a pod vedením statných domorodců jako střely brázdí vlny.zdroj historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Yesové, atypičtí obyvatelé části Japonska


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: