Rok 1933: Cviky, které z vás udělají dokonalé lyžaře

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Lidové noviny - 1933, autor E. Loubal
Těšíte se, až vyrazíte lyžovat na čerstvý sníh? V tom případě se jistě vyplatí ještě před vyjetím na sjezdovku nebo do běžecké stopy pořádně protáhnout své tělo a vyzkoušet si vše, co budete na lyžích potřebovat. Vše důležité vám podrobně popíše článek z roku 1933.
Následující text pochází z roku 1933

Těšíte se na lyže?

Než se však dostanete na opravdový sníh, cvičte doma v pokoji nebo v koupelně tyto speciální cviky pro lyžaře, abyste měli pružné údy a ohebné klouby.

Teď bylo takové mezidobí, kdy jsme ani neplavali ani nelyžovali, obrostli jsme pomalu tukem a potřebujeme se zase oblomit, než přijdou vánoce na horách a sníh i na kopečku za městem.


Cvičíme: 1. Rozkročíme tak, že pravá noha je před tělem, levá vzadu. Střídavě se mírně předkloníme a současně při tom pokrčujeme v koleně pravou nohu, oběma rukama při tom tlačíme shora na koleno, abychom pravou nohu v koleně co nejvíce pokrčili, potom zase napínáme pravou nohu v koleně a současně pokrčujeme levou nohu v koleně a rukama při tom zatlačíme zase na levé koleno.

Celý cvik je jakési houpání se střídavým vydatným pokrčováním nohou v kolenou. Totéž, levá noha vpředu, pravá vzadu.


2. Ze stoje spatného (chodidla u sebe) suneme po zemi (!) pravé chodidlo vpřed a při tom současně pokrčujeme pravou nohu v koleně, potom zase suneme levou nohu vpřed a opět ji silně pokrčíme v koleně, opět pravou suneme po zemi vpřed atd.

Pohybům nohou pomáhají pohyby mírně pokrčených paží podél boků vpřed a vzad tak, že s levou nohou vpřed posunuje se vpřed pravá paže a naopak. Zkusme tytéž pohyby s lyžařskými holemi v rukou! Toto cvičení je průpravou pro pochod s lyžemi na sněhu.


3. Ze stoje spatného pravá noha vykoná docela malý šoupavý krůček po zemi vpřed (asi na délku chodidla), potom poklesnou současně obě nohy v kolenou a ihned se zase napnou (pérování v kolenou), opět levá noha vykoná krátký krůček vpřed a opět obě nohy poklesnou v kolenou atd.

Je to průprava k snadnému pérování nohou v kolenou za jízdy na lyžích, které je podmínkou snadné a nevysílající jízdy po dlouhých svazích dolů.


4. Nohy u sebe, hluboký dřep, před pažit: zvolna suneme po zemi pravé chodidlo vpřed tak daleko, až je noha jen mírně pokrčena v koleně, potom suneme levou nohu vpřed a tak v hlubokém dřepu cvičíme střídavé šoupavé kroky pokrčených nohou dopředu.

Je to vydatné cvičení nejen pro jízdu na lyžích v dřepu, avšak posiluje značně svalstvo na nohou a kyčlích a otužuje klouby nohou.


5. Ze stoje spatného suneme po zemi pravé chodidlo vpřed a současně poklekáváme na levé koleno. Při tom upažujeme, potom vztyčujeme a levou nohu přisunujeme k pravé, připažujeme a suneme ji dále vpřed a při tom opět poklekáváme na pravé koleno a upažujeme, opět se vztyčujeme a pravou suneme k levé noze a dále vpřed atd.

Tedy posunováním nohou po zemi vpřed střídavě poklekáváme vždy na jedno koleno, což je průpravné cvičení k zatáčení telemarkem.

Poklek je ovšem značně široký, takže vzdálenost na př. od levého klečícího kolena až k pravému chodidlu vpředu je asi na tři délky chodidla; jelikož při pokleku na levé koleno máme na lyžích zatáčeli obloukem nalevo, můžeme tedy mírně natáčeli trup doleva, při pokleku na pravé koleno zase mírně vpravo.


6. Sedněme si na zemi, nohy jsou pokrčeny stranou těla (buď vpravo stranou nebo vlevo stranou), vztyk do kleku na obou kolenou, z kleku vztyk do dřepu a stoje. Nejdříve pomáháme si při vztyku do kleku opřením jedné ruky o zemi, později snažíme se vztyčiti bez pomoci rukou.

Cvičení toto je průpravou pro snadný vztyk po pádech za jízdy, neboť tím právě velmi účinné sílí svalstvo na kyčlích i nohou, jakož i klouby.


7. Stoj spatný, na nohou těžké lyžařské boty: přednožovat co nejvýše střídavě pravou a levou. Přednožit jednou nohou a výdrž v přednožení na 3—5 dob. S lyžařskými botami na nohou cvičme také výskoky na místě a při výskoku pokrčme hodně vysoko kolena (až k prsům!).

Totéž zkusme s holemi v rukou: opřeme se dlaněmi pevně o zakulacené konce holí a odrazem nohou vyskočíme, skrčíme nohy v kolenou a při výskoku snažíme se paže napnouti, takže jsme v úplném vzporu na holích. Cvičíme-li výskoky na tyčích doma i s obraty, nacvičili jsme vlastně již ze dvou třetin výskoky s lyžemi na sněhu.


8. Čelem k vaně, sedadlu židle a pod.: rukama se opřeme o horní okraj vany a nohy hodně oddálíme od sebe stranou, potom smykem nohou po zemi přitahujeme současně obě napjaté nohy až k sobě atd. Čím snadněji suneme smykem po zemi obě nohy k sobě, tím méně a méně opíráme se rukama, až konečně cvik provedeme vůbec bez oporu rukou, pouze vlastní silou svalstva nohou.

Cvičením tímto velmi dobře sílí svalstvo vnitřní části stehen (tak zvaní přitahovači stehen), které za jízdy zabraňuje »rozjíždění« nohou od sebe a tím pak správně ovládáme směr lyží, což zvláště výborně působí při brzdění lyžemi, kdy nohy jsou stranou od sebe a lyže brzdí postranicemi.


9. Ze stoje spatného přednožit pravou a zvolna na levé noze klesat hluboko do dřepu, až pravá noha je vodorovně, těsně nad podlahou — z hlubokého dřepu na levé noze bez jakékoliv opory pravé nohy o zemi, jakož i bez opory rukou opět vztyk do vzpřímeného stoje na levé.

Totéž cvičíme i opačně. Nejdříve mohou se slabší cvičenci při poklesování stojící nohy opírali druhou nohou v přednožení částečně o zemi, avšak jen potud, pokud je nutno, abychom cvik zdolali, častým opakováním toho cviku zesílí nohy tak, že brzdění za jízdy, vstávání po pádech, zatáčení telemarkem i kristianií nebude činiti potíži.


10. Z lehu na zádech na zemi zvedáme napjaté nohy až nad hlavu a opět je zvolna spouštíme zpět na zemi. Cvičením tímto výborně sílí svalstvo břišní (zvláště zvedáme-li nohy zatěžkané ještě lyžařskými botami!), které právě při lyžování je značně namáháno, neboť nohy jsou při něm zatěžkány nejen těžkými botami, ale ještě i lyžemi.


11. Podpor ležmo za rukama (to jest opíráme se o zemi napjatýma pažema, nohy jsou nataženy vzad) a střídavě pokrčujeme obě paže, až se hrudí dotýkáme podlahy a opět je napínáme.

Totéž, ruce na zemi dlaněmi u sebe (dlaně přes sebe!). Je to vydatný cvik k zesílení paží, jež pro lyžování musí býti též dobře připraveny, neboť drží hole v rukou a opírají se o ně, vydatně pomáhají také při jízdě do kopce atd.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1933, autor E. Loubal


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. ledna 2023


Diskuze k článku „Rok 1933: Cviky, které z vás udělají dokonalé lyžaře“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.