Rok 1912: Zvrhlá péče milionářek o své psy

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Hlas lidu - 1912, autor neuveden.
Máte doma zvířecího mazlíčka? V tom případě jistě znáte, že se svému psovi, kočce nebo třeba rybičkám snažíte dopřát to nejlepší. Článek z roku 1912 se vám pokusí vysvětlit, že by se podobná péče o domácí zvířata neměla přehánět.
Následující text pochází z roku 1912

Kapitalistické perverse.

K jaké zvrácenosti povah vychovává kapitál své vyvolence, vidíme nejlépe v zemi multimilionářů, v Americe, odkudž přicházejí co chvíle neuvěřitelné zprávy o choutkách a výstřednostech milionářů a jejich paniček.

Ze San Franciska se oznamuje, že slečna Jenie Crecker, majitelka 50 milionů korun, chová psy, jimž dává dvakrát denně čistit zuby zvláštními kartáčky. Každý pes má svůj kartáček na zuby a zvláštní »toaletní« pomůcky na čištění a hlazení drápků.

Slečna Florence Hopkins z Mento Parku, rovněž milionářka, chová také psy. Každý z její psů má svoji vlastní postel s drahými povlaky. Každá z obou výstředních slečen vydržuje pro psy zvláštní služebnictvo.

Takováto pozornost zvířatům projevovaná je chorobný defekt povahy, jehož příčina tkvi v šíleném přepychu, v němž dotyčné dámy žijí a který je zbudován z bídy slzí a krve chudých dělníků. Taková dáma nechá týrat své psy čištěním zubů a drápů, vydržuje jim zvláštní služebnictvo, vyhází na jejich živení a ošetřování statisíce ročně — ale vůči člověku je taková dáma bez citu.

Snese klidně, že zatím co její psi kazí si žaludky různými lahůdkami, hladoví tisíce a tisíce dětí, dusí se v děrách, třesou se zimou, pustnou v prachu ulic. To ji nerozechvěje. Vidí-li takové dítě náhodou, tu místo lítosti nebo soucitu zmocní se jí ošklivost a hnus.

A hnusné, rozmazlené a znetvořené psíky laská jako své miláčky. A ty děti hladoví, zmrzají, pustnou proto, že jejich rodičové dřou se na takovou dámu a za tu dřinu nedostanou ani tolik, aby mohli být živi, aby mohli nasytit děti.

Taková dáma nedá takovému otci rodiny za jeho dřinu ani tolik, co dá jednomu ze svých psů ... K takovým zvrácenostem vede kapitalism. Jak vysoko stojí nad takovou milionářkou chudá dělnice, která zachovala si své lidství!

A jak oprávněna jest snaha sociální demokracie, která směřuje k tomu, aby přestalo vykořisťování člověka člověkem a znemožněny byly tak zvířecí perverse milostpaniček, jichž původ tkví v zahálce a šíleném přepychu!


Původní zdroj historického článku:
Hlas lidu - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. října 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Zvrhlá péče milionářek o své psy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.