Rok 1912: Návod na obranu před komáry a zmírnění svědění od komářích štípanců

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Patříte mezi lidi, kteří bývají v létě u vody pravidelně pronásledováni komáry? Historický článek z roku 1912 vám prozradí jak, jak komáři útočí, jakým způsobem se před útoky pískajících krvežíznivých komárů bránit i jak zmírnit svědění v místě komářího poštípání.


Komáři.

Nejkrásnější letní pobyt, nejkrásnější procházka může býti člověku úplně zkažena nepatrnými komáry, jímž je člověk ve svém letním oděvu vydán na milost a nemilost.

Je sice několik ochranných prostředků proti ním, jako hřebíčkový olej a kouř doutníkový, ale ponejvíce nejsme proti komárům dostatečně vyzbrojeni a sice proto, že neznáme dobře »techniku« komářího bodnutí. Je ku podivu, že věda věnovala tomuto poznání své služby tak pozdě.

Jak komáři bodají, ví snad každý. Jejich horní a spodní kousadla mají formu vláknové dýky, jíž bodají několik milimetrů hluboko do pokožky.

Délka těchto dyk umožňuje jim propíchnouti i nejtlustší kůži, ba dokonce i kožené rukavičky. Toto vlastní bodnutí nezpůsobuje žádnou bolest.

Bodnutí cítíme obyčejně až už je pozdě proti komáru se bránit, když už ponořil do rány svůj sosáček a vpustil do ní otravnou tekutinu. K čemu komár tuto tekutinu má, přesně doposud nevíme.

Rána, komárem způsobená zhoršuje se tím, když komára zabijem, takže nechává část svého sosáčku v ní, čímž je způsobeno malé pozdější hnisání.

Prostředek, který má paralysovat vliv bodnutí, musí působit okamžitě, jinak je málo platný. Účinné prostředky jsou obyčejné mýdlo a amoniak. Nepohodlnějším prostředkem jest však absolutní alkohol (čistý líh), který můžeme při sobě v lahvičce nosit; používání jeho je příjemnější, než použití čpavého amoniaku.

Nejlepším prostředkem ovšem by bylo komáry předem zahnat. To se dá dosáhnout v bytech, aniž by bylo třeba okna zavírat; stačí do oken napnout hustý gáz. Pro pobyt mimo dům je nejúčinnějším prostředkem jmenovaný už olej hřebíčkový, kterého se dá použit ve formě masti z lanolinu vyrobené.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. června 2022


Diskuze k článku „Rok 1912: Návod na obranu před komáry a zmírnění svědění od komářích štípanců“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.