Rok 1910: Nebezpečné sněhové závěje a riziko povodní kvůli oblevě

původně vyšlo: Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Sníh je krásný a neodmyslitelně patří k pravé české zimě. Když je ale sněhu už příliš, tak může přinést více škody než radosti. Jednu takovou zimu, kdy naši zem zasypaly závěje sněhu, vám přiblíží článek z roku 1910.


Sníh.

Padání sněhu konečně již úplně přestalo. Dosti silný západní větřík rozehnal sněhové mraky, současně však přinesl zvýšení teploty, takže započíná tání.

Chodníky jsou většinou již uvolněny a slehlý sníh kupí se ve velkých závějích v jízdních drahách ulic, kdež jsou proházeny cesty povozům a elektrické dráze. Místy kape se střech a chůze po chodnících není již tak nebezpečnou.

Za to stává se tím nepříjemnější, neboť sníh mění se v rozmoklou kaši a vodnaté bláto. Přijde-li obleva lze čekati i na Moravě, zejména v níže položených krajích nebezpečné povodně.

Na Valašsku napadlo sněhu někde až na metr. Venkovanky, které donášejí do měst mléko, vejce a pod., stěží se do města dostanou. Kdyby nechodilo jich více pohromadě, snadno by se stalo, že malá děvčátka, která chodí také do měst s mlékem. uvázla by ve sněhových závějích, ze kterých by se více nedostala.

Podobný osud byl by stihnul asi 14letou Holáskovou z Poličné, která byla za pomoci žen z takové závěje vytažena. Na Slezsku padal v neděli a v pondělí stále sypký sníh. Průměrně ho napadlo na půl metru. V úterý do něho přišla velká vichřice, která nakupila obrovských závějí, které dosáhly v horách výše až tří metrů.

V Bezkydách jsou takové spousty sněhu, že není možno dostat se z města do města. V úterý večer byla ještě doprava z Těšína zastavena. Na středu v noci se sice vichr utišil, ale sněhu přibylo dobře o čtvrt metru. Jelikož však zima není mnoho přes bod mrazu, čeká se brzy obleva, která jistě způsobí podél horských bystřin a Ostravice povodně a škody.

Lidu, jehož je mnoho bez práce, přišel sníh vhod: na drahách ho pracují celé legie.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1910: Nebezpečné sněhové závěje a riziko povodní kvůli oblevě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.