Rok 1910: Nebezpečné sněhové závěje a riziko povodní kvůli oblevě

původně vyšlo: Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Sníh je krásný a neodmyslitelně patří k pravé české zimě. Když je ale sněhu už příliš, tak může přinést více škody než radosti. Jednu takovou zimu, kdy naši zem zasypaly závěje sněhu, vám přiblíží článek z roku 1910.


Sníh.

Padání sněhu konečně již úplně přestalo. Dosti silný západní větřík rozehnal sněhové mraky, současně však přinesl zvýšení teploty, takže započíná tání.

Chodníky jsou většinou již uvolněny a slehlý sníh kupí se ve velkých závějích v jízdních drahách ulic, kdež jsou proházeny cesty povozům a elektrické dráze. Místy kape se střech a chůze po chodnících není již tak nebezpečnou.

Za to stává se tím nepříjemnější, neboť sníh mění se v rozmoklou kaši a vodnaté bláto. Přijde-li obleva lze čekati i na Moravě, zejména v níže položených krajích nebezpečné povodně.

Na Valašsku napadlo sněhu někde až na metr. Venkovanky, které donášejí do měst mléko, vejce a pod., stěží se do města dostanou. Kdyby nechodilo jich více pohromadě, snadno by se stalo, že malá děvčátka, která chodí také do měst s mlékem. uvázla by ve sněhových závějích, ze kterých by se více nedostala.

Podobný osud byl by stihnul asi 14letou Holáskovou z Poličné, která byla za pomoci žen z takové závěje vytažena. Na Slezsku padal v neděli a v pondělí stále sypký sníh. Průměrně ho napadlo na půl metru. V úterý do něho přišla velká vichřice, která nakupila obrovských závějí, které dosáhly v horách výše až tří metrů.

V Bezkydách jsou takové spousty sněhu, že není možno dostat se z města do města. V úterý večer byla ještě doprava z Těšína zastavena. Na středu v noci se sice vichr utišil, ale sněhu přibylo dobře o čtvrt metru. Jelikož však zima není mnoho přes bod mrazu, čeká se brzy obleva, která jistě způsobí podél horských bystřin a Ostravice povodně a škody.

Lidu, jehož je mnoho bez práce, přišel sníh vhod: na drahách ho pracují celé legie.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1910: Nebezpečné sněhové závěje a riziko povodní kvůli oblevě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.