Rok 1906: Škola, kde se opice učí mluvit lidskou řečí

původně vyšlo: Čech - 1906, autor neuveden.
Šimpanze a gorily lze naučit znakovou řeč a komunikovat s nimi pomocí znakování. Je ale možné naučit inteligentní primáty mluvit přímo lidskou řečí? Článek z roku 1906 vás seznámí se speciální školou, která měla s výukou opic pozoruhodné výsledky.


Učenec zralý pro blázinec.

Takovým je anglický badatel řeči opic professor Garner, jenž nejnověji vrazil si do hlavy plán, zařizovati pro opice školy.

Dle něho opice prý ve svém vychování od lidí byla zanedbávána. A jelikož mezi opicemi povinná docházka do školy není dosud zavedena, umínil si Garner docházeti sám mezi ně.

Založil jim školu v pralese africkém. „North America Review“ přináší o výsledcích vyučování tuto zprávu: Kteréhosi občana Šimpanse naučil po francouzsku vyslovovati oheň t. j. „fé“.

Kterés opičce s velikou námahou vštípil pojmy o kruhu, čtyřhranu a trojhranu. Poštěstilo se mu to tím, že své žačce její nejzamilovanější jídla dával do nádob okrouhlých, anebo hranatých ze dřívek. Stejnou methodou vštěpoval jí představy o barvách.

Ve všech těchto věcech přivedly to až k mistrovství. První žačku získal si v září r. 1904; ale když prý ji nejkrásněji vyučil a když mínil s ní na cesty po Evropě se vydati, jednoho krásného dne uběhla mu do pralesa — ta nevděčnice.

Škola jeho má rozlohu 40 arů, jež si dal vysekati v pralese a ohraditi bambusem a palmami. Zde si též zařídil — útulnou domácnost.


Původní zdroj historického článku:
Čech - 1906, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. února 2022


Diskuze k článku „Rok 1906: Škola, kde se opice učí mluvit lidskou řečí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.