Rok 1894: Tajemná fata morgána na Plzeňsku

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Národní listy - 1894, autor neuveden.
Zjevení faty morgány není něco, kvůli čemu musíte jezdit na výlet až do daleké Afriky. Článek z roku 1894 vám popíše pozorování tohoto fascinujícího optickém jevu v atmosféře, ke kterému došlo v obci Mečín nedaleko Nepomuku.
Následující text pochází z roku 1894

Fata morgana.

Píše se nám z Měčína v okresu nepomuckám: Dne 6. t. m. byl jsem bezděčně svědkem zajímavého přírodního zjevu.

Vyšel jsem kolem 5. hod. večer na procházku. Po krátké chvíli obrátiv se zpět k městečku, byl jsem provázející mne chotí upozorněn na jakýsi oblak zvláštního tvaru. Pozvednu očí a zůstanu v živém úžasu stati.

Přede ranou na nejbližším obzoru vystupuje s úžasnou jasnosti celá řada olesněných a zasněžených vrchů, ba celá šírá horská krajina! Šalebný zjev táhnul se na západní straně městečka polokruhem od jihu k severu.

Nejjasněji vystupovalo pásmo šesti vrchů na severním konci oblouku, z nichž nejvnitřnější zdál se mi zřetelné býti Jezerní Stěnou. Byl tak blízko, že jeho osněžené, stržemi rozryté svahy v jedno splývaly se zahradami jen několik set kroků ode mne vzdálenými tak dokonale, že nebylo možná rozeznati, kde přestává skutečnost a počíná klam.

Na jižním kraji oblouku blíže vsi Biluk rozkládal se podélný hřbet, za němž zřetelně rýsovaly se obrysy nějakých budov. — Pozoroval jsem úkaz déle než čtvrt hodiny.

Kollega, pro nějž jsem do městečka poslal, přišed mohl ještě svým bystřejším zrakem na »Jezerní Stěně« rozeznati ojedinělé stromy. S ubývajícím svitem, zpozoroval jsem zjev zrovna ve chvíli, kdy slunce bylo zapadlo — počala krajina pozbývati jasnosti a znenáhla se ztrácela v temně modrých mračnech.

Nejdéle opět vzdorovala »Jezerní Stěna«. Rozumí se, že jsme byli za tento zdarma poskytnutý pohled na Šumavu v jejím zimním rouše neskonale vděčni.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1894, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. října 2020


Diskuze k článku „Rok 1894: Tajemná fata morgána na Plzeňsku“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.