Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rekordní doba, kterou kočka přežila o hladu bez jídla a pití

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
O kočce se říká, že má devět životů. Fyzik Erwin Schrödinger to chtěl kdysi testovat pomocí krabice, radioaktivního materiálu a jedu. Článek z roku 1923 vám ale popíše jiný případ. Kočka zde musela nedobrovolně prokázat, jak dlouho vydrží bez potravy. Ale nebojte, nakonec to dopadlo dobře.


Jak dlouho vydrží kočka o hladu.

Ze kočka dovede žit i dosti dlouho zcela bez potravy, potvrzuje tento zajímavý případ:

Jeden vesnický hostinský měl ve svém domě konci kterési chodby odlehlou špižírnu, v níž stála stará, pošramocená a téměř již nepotřebná truhla. Byly v ní uschovány pouze prázdné pytle.

Víko truhly zůstávalo obyčejně otevřeno — nebylo důvodu truhlu opatrně zavírat — a hostinského kočka, chtěla-li si zdřímnout, zalezla dovnitř, aby se tam oddala nerušeně spánku.

Jednou mlátili na mlatu hostinského první obilí a naplněné pytle odnesli pak do spíže a postavili na zavřenou truhlu. Asi za tři týdny přišel hostinský opět do komory, aby odnesl jeden z pytlů, naplněných žitem, k mlynář.

Když přistoupil k truhle, zaslechl podivné, táhlé a naříkavé steny, otevřel překvapeně víko a uviděl na dně sedět jako kostlivce vyhublou kočku, kterou po celé tři týdny v domě pohřešovali a marně všude hledali.

Když kočka uviděla, že hrozná truhla je konečně otevřena, chtěla se dostat ven, ale při každém pokuse aby se narovnala, sklesla znaveně zpět. Hostinský ji opatrně vyzvedl a rychle před ní postavil nádobu s mlékem.

Ubohá kočka lízala mléko se zřejmou námahou o musila si chvílemi odpočívat. Ale již přišlí den dostavila se u ní výborná chuť a touha po jídle a chutnalo jí vše, i pokrmy, které neměla předtím příliš v oblibě.

Po dvou týdnech bylo již zase dobře a po přestálém hladu nebylo ani stopy. Ale osudné truhle se kočka opatrně vyhýbala a už nikdy do ní neskočila, aby se v ní prospala.

Hrozné tři týdny hladu, které v ní zažila, zanechaly v kočce zoufalé vzpomínky.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. července 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.