Proč slepice snáší vejce bez skořápek

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně - 1918, autor neuveden.
Zajímá vás, proč někdy slepice snášejí vajíčka bez skořápek nebo s měkkými skořápkami? Článek z roku 1918 vám prozradí proč k tomu dochází a jak se to dá řešit.
Následující text pochází z roku 1918

Vejce bez skořápek a se skořápkami měkkými.

Nepříjemný zjev snášení vajec bez skořápek aneb jen se skořápkami měkkými má mimo škodu, kteráž chovateli slepic vyplývá, ještě to v zápětí, že slepice jím sváděny bývají pak i normálně vyvinutá vejce rozklobávati a vypíjeti.

Pročež každému chovateli kur na tom velice záležeti musí, by příčinám toho zla na stopu přišel a dalším následkům jeho zabránil. Pohříchu potkáváme se s úkazem tímto najmě ve městech a tu opětně zvláště u těch kur, kteréž rok co rok v uzavřených prostorách se chovají; méně pak na venkově, kde slepice volně pohybovati a nutnou potravu vyhledávati si mohou.

Snášeni vajec se skořápkou měkkou jest nižším stupněm, snášení vajec bez skořápek pak vyšším stupněm jednoho a téhož zla, kteréž opětně dvě různé příčiny vyvolati mohou. Ve většině případů jest nedostatek látek vápennatých toho rozhodným původcem. Pročež budiž o to postaráno, by slepicím na látkách těchto nescházelo a budiž jim v nedostatku jich přístup k maltě, staveb, rumu a p. umožněn.

Namnoze míní se tomuto předkládáním roztlučením vaječných skořápek zabrániti. Tyto nestačí však ku krytí celé potřeby na látkách vápennatých.

Nestačí-li však ani předkládání bohatého materiálu vápennatého, pak dlužno příčinu úkazu jinde hledati.

Chovatelům drůbeže zajisté známo, že zvláště mladí, vášniví kohouti některou slepici si oblíbíce, tuto neustále obtěžují. Takovýmto předrážděním nutí se slepice vejce před úplným vývinem, tedy předčasně snésti. Zvláště přihází se tak u slepic ztučnělých.

Přiděleno-li jednomu kohoutu 8—12 slepic a mají-li dostatek prostory k volnému pohybu, vyskytuje se případ tento řidčeji; jinak tomu jest v prostorách, kde mimo toho jednomu kohoutu nezřídka pouze 2—3 slepice přiděleny bývají.

Vyskytuje-li se však toto zlo u slepic volně žijících a vším náležitě opatřených, pak příčinu dlužno hledati v chybném vaječníku slepice a nezbývá než slepici takovou zabiti, což nejlepším prostředkem v tom případu jest, aby tak zlozvyku vypíjení vajec slepicemi ostatními v čas zabráněno bylo.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1918, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. března 2020


Diskuze k článku „Proč slepice snáší vejce bez skořápek“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.