Jedovaté dřevo: nebezpečná krása, skrytá v přírodě

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Epocha - 1908, autor Prof. Fr. Michl.
Dřevěný nábytek nebo dřevěné obložení stěn je jistě krásná věc. Ale i v takové čistě přírodní kráse se může skrývat nebezpeční pro lidské zdraví. Více vám o zdravotních nebezpečích dřeva z některých stromů prozradí článek z roku 1908.
Následující text pochází z roku 1908

Jedovaté druhy dřev.

Je všeobecně známo, že obrábění dřeva působí ve mnoha případech zhoubně na zdraví dělníků, a to ponejvíce mechanickými účinky prachu na dýchací ústroje, nehledě ani na to, že jsou dřevodělníci vydáni četným úrazům při strojích.

Méně známé a všímané faktum však je, že se nezřídka zpracují jedovaté druhy dřeva, a že tím povstávají různé nemoci. Tak se ve větším stavebním truhlářství rozstonalo několik dělníků, kteří byli zaměstnáni zpracováním t. zv. indického růžového dřeva, a dostalo silnou vyrážku.

Dřevo satinové je velmi krásné, hnědožluté, a užívá se ho na velmi jemné obklady, a to jmenovitě na lodích pro kuřácké salony, jídelny a pod. Dělníci v anglických loděnicích, kteří toto dřevo zpracovali, onemocněli rovněž vyrážkou v obličeji a na rukách.

Povážlivější jsou již poruchy povstávající při výrobě anglických tkalcovských člunků, jež se hotoví z afrického dřeva zimostrázového, které obsahuje alkaloid, působící poruchy činnosti srdce. Lidé, kteří toto dřevo zpracují, dostávají bolení hlavy, nevolnost, závrať, poruchy zraku a značné obtíže dýchací, takže jsou konečně nuceni v práci ustat.

Také dřevo kvassiové čili hořké působí při zpracování jedovatě, a je pravděpodobno, že také ještě jiné druhy dřeva obsahují látky škodlivé lidskému zdraví.


Původní zdroj historického článku:
Epocha - 1908, autor Prof. Fr. Michl.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2020


Diskuze k článku „Jedovaté dřevo: nebezpečná krása, skrytá v přírodě“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.