Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jedovaté dřevo: nebezpečná krása, skrytá v přírodě

původně vyšlo: Epocha - 1908, autor Prof. Fr. Michl.
Dřevěný nábytek nebo dřevěné obložení stěn je jistě krásná věc. Ale i v takové čistě přírodní kráse se může skrývat nebezpeční pro lidské zdraví. Více vám o zdravotních nebezpečích dřeva z některých stromů prozradí článek z roku 1908.


Jedovaté druhy dřev.

Je všeobecně známo, že obrábění dřeva působí ve mnoha případech zhoubně na zdraví dělníků, a to ponejvíce mechanickými účinky prachu na dýchací ústroje, nehledě ani na to, že jsou dřevodělníci vydáni četným úrazům při strojích.

Méně známé a všímané faktum však je, že se nezřídka zpracují jedovaté druhy dřeva, a že tím povstávají různé nemoci. Tak se ve větším stavebním truhlářství rozstonalo několik dělníků, kteří byli zaměstnáni zpracováním t. zv. indického růžového dřeva, a dostalo silnou vyrážku.

Dřevo satinové je velmi krásné, hnědožluté, a užívá se ho na velmi jemné obklady, a to jmenovitě na lodích pro kuřácké salony, jídelny a pod. Dělníci v anglických loděnicích, kteří toto dřevo zpracovali, onemocněli rovněž vyrážkou v obličeji a na rukách.

Povážlivější jsou již poruchy povstávající při výrobě anglických tkalcovských člunků, jež se hotoví z afrického dřeva zimostrázového, které obsahuje alkaloid, působící poruchy činnosti srdce. Lidé, kteří toto dřevo zpracují, dostávají bolení hlavy, nevolnost, závrať, poruchy zraku a značné obtíže dýchací, takže jsou konečně nuceni v práci ustat.

Také dřevo kvassiové čili hořké působí při zpracování jedovatě, a je pravděpodobno, že také ještě jiné druhy dřeva obsahují látky škodlivé lidskému zdraví.


Původní zdroj historického článku:
Epocha - 1908, autor Prof. Fr. Michl.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.