Jak cyklista díky špatnému oblečení rozesmál celou nemocnici

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Lidové noviny - 1899, autor neuveden.
Říká se, že nic nepotěší tak jako neštěstí druhého. Článek z roku 1899 vám popíše veselý příběh cyklisty, který se o tom přesvědčil na svou kůži. Tak na to při svých letních výletech na kole či elektrokole myslete a vybírejte si vhodné cyklistické oblečení - ať nesklidíte podobný posměch.
Následující text pochází z roku 1899

Cyklista, jenž vyjel z — kalhot!

Nedaleko zemské nemocnice zaznělo včera pronikavé zvonění, vybízející k nejspěšnějštímu útěku ze silnice na chodník.

Hned potom mihl se před očima pouličních chodců rozpálený jezdec na železném oři; napínal své svaly, jak by chtěl dosíci mistrovství světa. Když přiblížil se však a nemocnici, tu zdálo se pasantům, jak by neviditelná magická ruka táhla jezdce k zemi . . .

Hned komihl se na pravo, hned na levo, hned opět shýbl se ku předu jak sváteční jezdec, jenž vidí spásu v objetí koňova krku . . .

Pojednou zazněl pronikavý výkřik a cyklista vyšinul se ze sedla. Salva smíchu provázela jej, když rozloučiv se s kolem, které hledalo úkrytu na pravo, vrhl se na levo a vášnivě objímal matičku — zemi.

Domnívaje se bezpochyby, že je pštrosem a někde v sousedství Sahary, skrýval statně svůj čichový aparát do písku a méně poetickou část těla ponechával publiku k laskavému nahlédnutí. Z této trapné situace vysvobozen byl několika pasanty, kteří konečně — ujistivše jej, že není pštrosem ani na Sahaře — pomohli mu namahavě na oře.

Aby měl co nejdříve za svými zády místo, na němž jeho cyklistská čest byla pohaněna, napjal pedaly s největší silou. Pojednou zdálo se pasantům, kteří upírali na odjíždějícího cyklistu zvědavě oči, že při každém otočení šlapátka shýbá se cyklista, jak by byl transmisí uchvácen, ku kolu. A zároveň dloužil a šířil se na cyklistově nohavici bílý pruh ...

Pojednou padl cyklista opět k zemi a smíchem za břicha se popadající publikum tleskalo cyklistovi, jenž vyjel — z kalhot a zůstal na ulici v podvlékačkách.

Později se věc vysvětlila: Při prvém pádu roztrhl si kalhoty, cár z nich navinoval se na šlapátko a konečně přestěhovala se celá nohavice s nohy na šlapátko.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1899, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. srpna 2020


Diskuze k článku „Jak cyklista díky špatnému oblečení rozesmál celou nemocnici“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.