Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?
[ téma: 1928, film, Hollywood, USA, Amerika ]Máte rádi staré filmy? Historický článek z roku 1928 vám nabízí jedinečnou možnost podívat se do slavného Hollywoodu a zkusit si na základě toho představit, jakou atmosféru tato legendární část Los Angeles tehdy měla.
Národní listy - 1928, autor hc.Byla slavná filmová hvězda dcerou legendární špionky?
[ téma: 1930, Hollywood, špionáž, celebrity ]Kolem filmových hvězd se točí řada nejrůznější záhad a spekulací. Jednou z nich byl tajemný původ velmi slavné hollywoodské herečky Jetty Goudalové. Spekulace o její matce, která se proslavila jako nejznámější mezinárodní špionka první světové války, vám přiblíží článek z roku 1930.
České slovo - 1930, autor neuveden.Složitá historie prvních českých překladů Robinsona Crusoe
[ téma: 1927, literatura, Robinson Crusoe, knihy ]Knihu popisující dobrodružství trosečníka Robinsona Crusoe asi četl každý, většina nejspíš ve verzi od Josefa Věromíra Plevy. Dobrodružná byla ale i samotná cesta prvních českých verzí Robinsona Crusoe na pulty našich knihkupectví. Více v článku z roku 1927.
Lidové noviny - 1927, autor ne.Rok 1910: Proč jsou dnešní knihy plné erotiky?
[ téma: 1910, erotika, literatura, umění ]Zdá se vám, že jsou dnešní filmy a televizní seriály zbytečně plné erotiky a sexu? Podobný pocit ohledně přemíry erotiky v literatuře zažívali naši předci už před sto deseti lety. Přinášíme vám zamyšlení nad úlohou erotiky v literatuře z roku 1910, které tehdy napsal básník Karel Jan Čapek.
Přehled - 1910, autor K. J. Čapek.Rok 1926: Hon na neplatiče rozhlasového poplatku
[ téma: 1926, koncesionářský poplatek, neplatič, rozhlas ]Platíte řádně koncesionářské poplatky za rádio a televizi? Historický článek z roku 1926 vám popíše nekompromisní postup, který tehdy proti neplatičům poplatků zvolilo ministerstvo. Zajímá vás, jaká tehdy byla odměna za udání neplatiče?
Lidové noviny - 1926, autor Ý.Rok 1923: Milionové příjmy sedmiletého chlapce z filmů Charlie Chaplina
[ téma: 1923, film, Charlie Chaplin, peníze ]Zajímá vás, jaké příjmy měly v začátcích kinematografie první mezinárodní dětské filmové hvězdy? Na příkladu sedmiletého Jackie Coogana vám článek z roku 1923 ukáže, že už tehdy mohla být práce u filmu mimořádně finančně výnosná.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Rok 1910: Pravěk streamování aneb první úspěšný pokus s živým přenosem koncertu
[ téma: 1910, rozhlas, živý přenos koncertu, Metropolitan Opera, historie ]Přímý přenos živého koncertu, ať už na internetu, v televizi či rádiu, pokládáme dnes za běžnou záležitost. V začátcích rozhlasového vysílání šlo ale o velmi těžký a téměř až nesplnitelný úkol. První úspěšný pokus s živým vysíláním koncertu vám popíše článek z roku 1910.
Vynálezy a pokroky - 1910, autor —rt.Rok 1907: Překvapivé způsoby využití telefonu
[ téma: 1907, telefon, zajímavosti, historie ]Dnes pokládáme za samozřejmé, že telefon umí fotit, přehrávat filmy a hudbu nebo surfovat na internetu. V roce 1907 lidé mobilní telefony s takovými možnostmi neměli, přesto ale dokázali nacházet originální a praktické využití této komunikační technologie. Více v dobovém článku.
Národní listy - 1907, autor neuveden.Rok 1926: Nečekané problémy prvních posluchačů rádia
[ téma: 1926, rozhlas, vysílání, nemovitosti, historie ]Poslouchání rozhlasového přijímače v jeho začátcích nebylo tak jednoduché jako dnes, kdy díky automatickému ladění nebo digitálnímu vysílání DAB stačí jen přístroj zapojit do zásuvky a je hotovo. Článek z roku 1926 vám přiblíží, jaký důležitý problém museli první majitelé rádií řešit.
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.Rok 1927: Jak se Harold Lloyd stal filmovou hvězdou
[ téma: 1927, film, umění, herec ]Komik Harold Lloyd natočil kolem 200 filmů, ve kterých často předváděl i odvážné kaskadérské kousky. Také díky tomu dodnes patří mezi uznávané legendy filmového plátna. Článek z roku 1927 vás seznámí s tím, jak se Harold Lloyd na začátku své hvězdné kariéry dostal k filmu.
Obzor - 1927, autor neuveden.