Bejvávalo.cz
nejnavštěvovanější český server věnovaný historii
Rubrika: FOTOGRAFIE, FILM, ROZHLAS A TELEVIZE
Rok 1926: Nečekané problémy prvních posluchačů rádia
Poslouchání rozhlasového přijímače v jeho začátcích nebylo tak jednoduché jako dnes, kdy díky automatickému ladění nebo digitálnímu vysílání DAB stačí jen přístroj zapojit do zásuvky a je hotovo. Článek z roku 1926 vám přiblíží, jaký důležitý problém museli první majitelé rádií řešit.
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.Rok 1927: Jak se Harold Lloyd stal filmovou hvězdou
Komik Harold Lloyd natočil kolem 200 filmů, ve kterých často předváděl i odvážné kaskadérské kousky. Také díky tomu dodnes patří mezi uznávané legendy filmového plátna. Článek z roku 1927 vás seznámí s tím, jak se Harold Lloyd na začátku své hvězdné kariéry dostal k filmu.
Obzor - 1927, autor neuveden.Složité hledání skutečného vynálezce kinematografu
Trávíte sobotní večery u televize? V tom případě jste si možná někdy položili otázku, komu se jako prvnímu podařilo fotografickou technikou zachytit pohyb. Bylo to byli bratři Lumièrové, vynálezce Edison nebo někdo jiný? Článek z roku 1922 vám o těchto nejasnostech řekne víc.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Rok 1904: Rekordní rychlost telegrafu
Internet dnes umožňuje bleskové šíření informací po celém světě. Jaká byla ale rychlost šíření zpráv na dlouhé vzdálenosti před více jak sto lety? Článek z roku 1904 vám na tuto otázku nabídne překvapivou odpověď.
Věda a práce - 1904, autor H.Rok 1908: Varování před fotografy z Vídně
Co našim předkům vadilo na rakouských fotografech, kteří v dobách Rakousko-Uherska objížděli český venkov a nabízeli zde své služby? Historický článek z roku 1908 vám to vysvětlí.
Národní listy - 1908, autor neuveden.Historie komerčních rádií: proč se místo zpráv začala vysílat jen reklama s hudbou
Poslech rádia si bez neustálých reklam prokládaných písničkami snad už ani neumíme představit. Začátky rozhlasu ale byly jiné. Článek z roku 1924 vám popíše, jak a kde se tehdy rozhlasové začalo měnit do dnešní podoby a jaká v těchto dobách byla cena reklamy v rozhlase.
Národní listy - 1924, autor neuveden.Co trápilo česká kina před 100 lety? Strach z USA a vysoké daně
Chodíte rádi na filmy do kina? A máte raději klasická menší kina, nebo naopak obří multikina v nákupních centrech? Článek z roku 1922 vás seznámí s tím, jak tehdy česká kina fungovala a co jim jejich provoz nejvíce komplikovalo.
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.Rady dávných fotografů: jak fotografovat podzim
Podzim díky svému specifickému světlu, barvám přírody a celkové atmosféře fotografové odjakživa milují. Přesto ale podzimní fotografie přináší i řadu problémů. Článek z roku 1939 vám poradí, jak si s nimi co nejlépe poradit a pořídit v tomto období dokonalé snímky.
Lidové noviny - 1939, autor B. Jurda.Následky přetrženého telefonního vedení v Brně: zranění a ztráta jednoho života
Ještě nedávno byly sloupy s telefonními rozvody nedílnou součástí naší krajiny. Článek z roku 1906 vám popíše, jaké následky tehdy v Brně mělo přetržení telefonního kabelu mezi dvěma takovými sloupy.
Lidové noviny - 1906, autor neuveden.Sledování ČT se nemusí omezovat jen na televizní obrazovku. Jaké jsou další možnosti?
V dnešní době stále více lidí upouští od sledování klasické televize, značná část populace už dokonce doma ani televizor nemá. Nahrazují jej počítače, tablety a mobilní telefony, díky nimž se dají sledovat televizní pořady nejen živě, ale také pohodlně ze záznamu. Jak na to a kde se dá sledovat nejoblíbenější tuzemský kanál, tedy ČT1?