Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1907: Překvapivé způsoby využití telefonu

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Dnes pokládáme za samozřejmé, že telefon umí fotit, přehrávat filmy a hudbu nebo surfovat na internetu. V roce 1907 lidé mobilní telefony s takovými možnostmi neměli, přesto ale dokázali nacházet originální a praktické využití této komunikační technologie. Více v dobovém článku.


Nové použití telefonu.

V zemi neobmezených možností nabývá telefon neobyčejné obliby.

Katolické duchovenstvo Spojených států jeví ochotu v případech, v nichž je jinak obtížno povolati kněze, vyslechnouti zpověď telefonicky.

Majitelka půjčovny knih v Kansasu předčítá svým vzdáleným zákazníkům ze svých knih a dělá touto „telefonickou knihovnou“ nejlepší obchody.

V jistém městě v Illinois nebyl k soudnímu líčení předvolán důležitý svědek. Zvědělo se, že dlí v sousedním městě a ke se s ním spojiti telefonem. Se souhlasem všech byl zavolán, soudcem telefonicky vzat do přísahy a vyslechnut.

Senátor Beveridge měl míti přednášku v Indianopoli, ale nepředvídaná okolnost zdržela jej v Chicagu. Beveridge diktovali svou řeč po telefonu stenografovi v Indianapoli, který ji překvapenému slavnostnímu shromáždění přednesl.

Ze zasedací síně washingtonského Capitolu mají se zříditi telefonická vedení do bytů poslanců, takže každý z nich bude moci ve svém pokoji slyšeti, co se v zasedací síni mluví.

Jistý hudebník měl v sousedním městě naladiti v kostele klavír. Když přijel, zvěděl, že si přejí míti v kostele ještě jeden klavír k současnému upotřebení. Klavíry musily býti ovšem stejně naladěny. Druhý klavír však nemohl býti téhož dne odeslán. Hudebník dal nově objednaný vzdálený klavír přistaviti k telefonu a hráti na něj, při čemž naladil klavír v kostele, a když později druhý klavír došel, byly oba dobře sladěny.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.




datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. ledna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.




Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.