Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?

původně vyšlo: Národní listy - 1928, autor hc.
Máte rádi staré filmy? Historický článek z roku 1928 vám nabízí jedinečnou možnost podívat se do slavného Hollywoodu a zkusit si na základě toho představit, jakou atmosféru tato legendární část Los Angeles tehdy měla.


Hollywood — Nový Babylon.

Ne neprávem nazývají filmové město v Kalifornii Hollywood — novým Babylonem.

Na ulicích vládne hlučný, pestrý, různojazyčný hovor a ve studiích? Vejdete-li širokými vraty, u nichž stojí vrátný, který požaduje od vycházejících dovolenky, ocitnete se na širokém dvoře, na kterém jsou rozloženy ateliéry.

V půlhodině můžete uskutečniti vlastně cestu kolem světa... Zde stoji koutek Ruska a Dálného Východu. Kozáci s vystouplými lícními kostmi, Turci s pokřivenými nosy. Tady pobíhají, křičí, chechtají se, tancuji, tleskají do rytmu, zatím co dva skákají kozačka, všichni mají národní kostýmy z dávných dob. To natáčejí film „Kozáci“.

Uděláte jen několik kroků a jste — v Kanadě. Tady jsou „davy“ lovců, Indiáni, hádaví kupci, zlatokopové, vášnivé tanečnice z malých kanadských krčem a kabaretů, vojáci jízdní policie kanadské, všechno je to oblečeno do pestrých kožišin, ozbrojeno revolvery, puškami, dýkami... Zde natáčejí „Rose Marii“, film k němuž bylo scenario uděleno podle světové Frimlovy operety.

Pak přijdete za chvíli do — New Yorku. Vidíte nabité místnosti nočních klubů, vidíte negry, zloděje, podvodníky, falšovatele peněz, a mezi touto pestrosti lidí, jejichž charkter můžete vyčíst z tváře, hemží se cizinci, turisté, mladici, ženy. Napravo je pátá Avenue, ulice milionářů, nalevo — zkrátka je tu kus New Yorku. A zde Lon Chaney natáčí nový svůj film: „Velkoměsto“.

Utečme však z velkoměsta na americký venkov. Vidíme různé obchodní cestující, komisionáře velkých módních domů z New Yorku, manekýnky, stojí tu vlak, o něco dálo hostinec v malém americkém městě a zde můžeme spatřiti i rozkošnou Normu Shearer, která je „natáčena“ do filmu „Pullmanův vagon“.

O něco dál je Texas. Cowbojové, Indiáni, dobrodruhové, povalující se v hospodě, slyšíme palbu revolverů a mezi tím vším Jezdí na koní hrdě vztyčen Mac Coy, cowboy, který má zastíniti slávu známého Torna Mixe a byl nalezen společností Metro-Goldwin, která ho ihned angažovala. Tady, uprostřed Texasu, počíná jeho první filmové debut, doufejme, že film, který se právě natáčí a ponese prý název: „Jezdci v temnu“, uvidí milovnici cowboyů i u nás.

Pak jdete dále a přicházíte k zelenému trávníku, kdo před objektivy aparátů gentlemani a lady hrají golf. S terasy typicky anglického zámku vzhlíží na ně starý vznešený lord, který o něco později umírá, zapomenuv dopsati dvě řádky v závěti a uschovali dříve portrét ženy, která — atd., atd.

Hlava jde kolem, co všecko lze vidět v hollywoodských studiích, kde se jen filmuje. Z tohoto vylíčení lze si však učiniti představu, že ne neprávem nazývá se toto krásné kalifornské město — novým Babylonem...


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1928, autor hc.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. září 2021


Diskuze k článku „Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.