Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?

rubrika: historické články / fotografie, film, rozhlas a televize, původně vyšlo: Národní listy - 1928, autor hc.
Máte rádi staré filmy? Historický článek z roku 1928 vám nabízí jedinečnou možnost podívat se do slavného Hollywoodu a zkusit si na základě toho představit, jakou atmosféru tato legendární část Los Angeles tehdy měla.
Následující text pochází z roku 1928

Hollywood — Nový Babylon.

Ne neprávem nazývají filmové město v Kalifornii Hollywood — novým Babylonem.

Na ulicích vládne hlučný, pestrý, různojazyčný hovor a ve studiích? Vejdete-li širokými vraty, u nichž stojí vrátný, který požaduje od vycházejících dovolenky, ocitnete se na širokém dvoře, na kterém jsou rozloženy ateliéry.

V půlhodině můžete uskutečniti vlastně cestu kolem světa... Zde stoji koutek Ruska a Dálného Východu. Kozáci s vystouplými lícními kostmi, Turci s pokřivenými nosy. Tady pobíhají, křičí, chechtají se, tancuji, tleskají do rytmu, zatím co dva skákají kozačka, všichni mají národní kostýmy z dávných dob. To natáčejí film „Kozáci“.

Uděláte jen několik kroků a jste — v Kanadě. Tady jsou „davy“ lovců, Indiáni, hádaví kupci, zlatokopové, vášnivé tanečnice z malých kanadských krčem a kabaretů, vojáci jízdní policie kanadské, všechno je to oblečeno do pestrých kožišin, ozbrojeno revolvery, puškami, dýkami... Zde natáčejí „Rose Marii“, film k němuž bylo scenario uděleno podle světové Frimlovy operety.

Pak přijdete za chvíli do — New Yorku. Vidíte nabité místnosti nočních klubů, vidíte negry, zloděje, podvodníky, falšovatele peněz, a mezi touto pestrosti lidí, jejichž charkter můžete vyčíst z tváře, hemží se cizinci, turisté, mladici, ženy. Napravo je pátá Avenue, ulice milionářů, nalevo — zkrátka je tu kus New Yorku. A zde Lon Chaney natáčí nový svůj film: „Velkoměsto“.

Utečme však z velkoměsta na americký venkov. Vidíme různé obchodní cestující, komisionáře velkých módních domů z New Yorku, manekýnky, stojí tu vlak, o něco dálo hostinec v malém americkém městě a zde můžeme spatřiti i rozkošnou Normu Shearer, která je „natáčena“ do filmu „Pullmanův vagon“.

O něco dál je Texas. Cowbojové, Indiáni, dobrodruhové, povalující se v hospodě, slyšíme palbu revolverů a mezi tím vším Jezdí na koní hrdě vztyčen Mac Coy, cowboy, který má zastíniti slávu známého Torna Mixe a byl nalezen společností Metro-Goldwin, která ho ihned angažovala. Tady, uprostřed Texasu, počíná jeho první filmové debut, doufejme, že film, který se právě natáčí a ponese prý název: „Jezdci v temnu“, uvidí milovnici cowboyů i u nás.

Pak jdete dále a přicházíte k zelenému trávníku, kdo před objektivy aparátů gentlemani a lady hrají golf. S terasy typicky anglického zámku vzhlíží na ně starý vznešený lord, který o něco později umírá, zapomenuv dopsati dvě řádky v závěti a uschovali dříve portrét ženy, která — atd., atd.

Hlava jde kolem, co všecko lze vidět v hollywoodských studiích, kde se jen filmuje. Z tohoto vylíčení lze si však učiniti představu, že ne neprávem nazývá se toto krásné kalifornské město — novým Babylonem...


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1928, autor hc.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. září 2021


Diskuze k článku „Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.