Co vydrží vejce.
O zvláště citlivém a popudlivém člověku říkáme, že s ním musíme jednat opatrně jako s vejcem; podobenství to však není oprávněno.
Slabá vaječná skořápka, která tvoří 10—11% celé váhy vejce, je sice velice citlivá proti postranním nárazům, ale zato snese obrovský tlak. Mnoha vědeckými pokusy byla stanovena pevnost vaječné skořápky ve směru osném.
Malým otvůrkem bylo vejce vyprázdněno, prázdná skořápka postavena jedním hrotem na desku, a na hoření hrot položena opět deska, která byla postupně víc a více zatěžována. Některá skořápka při tom vydržela tlak 18 kg, jiná dokonce až 34 kg.
Zkusme rozmáčknout vejce v ruce tím způsobem, že působíme tlakem na oba jeho konce; nepodaří se nám to přese všecku naši námahu. Onen starověký stavitel, jenž prvý užil klenutí, byl na myšlenku tu přiveden jenom tím, že poznal pevnost vaječné skořápky, této idealné přirozené klenby.
Aby byla zjištěna pevnost skořápky na vodní tlak ze vnitřka, byl zmíněnou již dírkou dovnitř vejce zaveden kaučukový ballonek, který mohl býti z vnějška naplňován tlakovou vodou. Ballonek se roztahoval, až přilehl dokonale na vnitřní stěnu skořápky a počal na ni vyvozovat tlak. Teprve tlakem 2¼—2½ at vejce prasklo.
Konečně byla zkoušena pevnost skořápky vůči vnějšímu tlaku. Vejce vnořeno do vody v uzavřitelné nádrži, kde podrobeno hydraulickému tlaku. Při tomto pokusu praskla skořápka teprve při tlaku 30—37 at.
Nebylo by tedy spíše správnější mluvit na př. o člověku tvrdohlavém jako vejce?
témata článku:
Diskuze k článku „Co dokáží vydržet obyčejná slepičí vejce? Máme to změřeno“