Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jaký byl Ještěd před stavbou legendárního vysílače?

původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
Dnes je Ještěd neodmyslitelně spjat se známou siluetou vysílače. Článek z roku 1904 vám ale popíše, jaký byl Ještěd dávno předtím.


Na vrcholu Ještěda.

»Je mi tě líto, starý Ještěde!« Tak básnicky nadšeně oslovuje Karolina Světlá horu Ještěd, tak málo známou ve výpočtu českých vrchů, jak je bájesloví našeho lidu obetkává národními pověstmi a pohádkami!

V jeho stínu vznešená paní napsala celou řadu úchvatných románů a povídek svých, a to již dodává Ještědu zvláštního kouzelného přísvitu! Neboť kolik těch prací vybráno právě z duše toho lidu českého, jemuž tvoří hora Ještěd mocnou národní hradbu na severu!

Mocný Ještěd jest střediskem celého pohoří Ještědského, táhnoucího se v délce asi 26 km. od hranic saských k jihovýchodu. Dosahuje výše 1010 m. — jest tudíž nejvyšší horou v celém vnitřním území českém; tvoří také rozvodí dvou moří — s jeho boku unikají bystřiny s Nisou do moře Baltického a s Jizerou do moře Severního. S výše jeho jaký rozkošný pohled dokola a daleko až do kraje českého!

Celé Pojizeří, Hory Lužické, Středohoří a pláň českou k Řípu a za jasného počasí až i k hranicím moravským lze odtud shlédnouti.

Ještěd jest místopisně a historicky pohořím nesmírně důležitým — tvořil kdysi meze tří plemen českých a přirozenou hranici proti sousední říši polské — obrovské hvozdy zdejší byly zde neprostupnou baštou oproti každému národu s cizí strany.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Jaký byl Ještěd před stavbou legendárního vysílače?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: