Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Ondofon - stoletý předchůdce dnešních mobilů, díky kterému vám neunikla žádná novinka

původně vyšlo: Epocha 1913, autor neuveden.
Lidé vždy toužili po těch nejčerstvějších zprávách. Jak vám ukáže článek z roku 1913, tak dávno před příchodem mobilů a tabletů jste k tomu mohli použít vynález s názvem ondofon.


Ondofon.

Francouz Horace Hurm v Paříži sestrojil přistroj nazvaný ondofon, váhy necelých 200 g, jenž slouží jako kapesní zachycovač vln jiskrové telegrafie.

Povětrnostní signály bezdrátove stanice na Eiffel-ově věži lze jím zachycovat po celé Francii. Se vzdušným drátem 30 m délky je poloměr působností tohoto přístroje 400 km; do 30 km stačí jako antenna obyčejný deštník, vztýčený a rozevřený.

Jeden ze svinutých drátů tohoto přístroje spojí se s antennou a případně s telefonním vedením, druhý se zemí napne pomocí vodovodu. Na připojení slouží na konci drátu svorky.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Ondofon - stoletý předchůdce dnešních mobilů, díky kterému vám neunikla žádná novinka


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: