Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kůň, kterého vláda zakoupila za rekordní cenu

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Vládní investice bývají různé. Někdy jsou prospěšné celé společnosti, někdy moc ne. S jedním velmi zvláštním vládním nákupem vás seznámí článek z roku 1904.


Kůň za 336.000 korun!

Zní to sice jako pohádka — ale čtenáři přestali se už dávno něčemu takovému diviti a dokonce tomu nevěřiti!

A tak není potřeba ani dokladů úředně pověřených, že kůň náš, čistokrevný anglický hřebec, jménem Galtee-Moore, zakoupen byl nedávno pruskou vládou od Ruska za 280.000 marek.

Hnědák tento, dnes desetiletý, slavil před časem pravé triumfy na závodištích anglických a získal množství prvních cen pánům svým; vydělal několikráte tolik, než zač dnes stojí a zakoupen byl pak vládou ruskou za 20.000 liber šterlinků k plemenění.

Nedaleko Charkova, kdež byl jeho nový domicil, zbudována mu zvláštní stáj — jakž viděti na našem obrázku.

Zdali sloh její došel schválení svého vznešeného obyvatele, historie nepraví, ale stáj sama pro tři anglické hřebce stála prý plných 75.000 rublů, a každoroční vydání — plat zvláštního »osobního« zvěrolékaře v to počítaje, dělalo 15.000 rublů. Konečně jej zakoupila vláda pruská pro svoje hřebčince.

A nyní skromná otázka — v jakém poměru cenném je život takového ubožáka — dělníka — k takovémuto zvířeti! Ale to by už vyznělo trochu ostřeji — inu, »jak je ten svět zmotaný! . . .«zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Kůň, kterého vláda zakoupila za rekordní cenu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: