Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kůň, kterého vláda zakoupila za rekordní cenu
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

Vládní investice bývají různé. Někdy jsou prospěšné celé společnosti, někdy moc ne. S jedním velmi zvláštním vládním nákupem vás seznámí článek z roku 1904.


Kůň za 336.000 korun!

Zní to sice jako pohádka — ale čtenáři přestali se už dávno něčemu takovému diviti a dokonce tomu nevěřiti!

A tak není potřeba ani dokladů úředně pověřených, že kůň náš, čistokrevný anglický hřebec, jménem Galtee-Moore, zakoupen byl nedávno pruskou vládou od Ruska za 280.000 marek.

Hnědák tento, dnes desetiletý, slavil před časem pravé triumfy na závodištích anglických a získal množství prvních cen pánům svým; vydělal několikráte tolik, než zač dnes stojí a zakoupen byl pak vládou ruskou za 20.000 liber šterlinků k plemenění.

Nedaleko Charkova, kdež byl jeho nový domicil, zbudována mu zvláštní stáj — jakž viděti na našem obrázku.

Zdali sloh její došel schválení svého vznešeného obyvatele, historie nepraví, ale stáj sama pro tři anglické hřebce stála prý plných 75.000 rublů, a každoroční vydání — plat zvláštního »osobního« zvěrolékaře v to počítaje, dělalo 15.000 rublů. Konečně jej zakoupila vláda pruská pro svoje hřebčince.

A nyní skromná otázka — v jakém poměru cenném je život takového ubožáka — dělníka — k takovémuto zvířeti! Ale to by už vyznělo trochu ostřeji — inu, »jak je ten svět zmotaný! . . .«původ historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. září 2018Debata k článku 'Kůň, kterého vláda zakoupila za rekordní cenu'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.