Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Ruská admirálská bitevní loď Sisoj Veliký

původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
Zajímá vás výzbroj ruské armády? Přinášíme vám historický článek z roku 1904, popisující bitevní loď carského námořnictva Sisoj Veliký.


Sisoj Veliký.

Dojem, jejž vzbuzuje pohled na moderní válečnou loď, vyzbrojenou a zcela pohotovou ku plavbě i k boji, jest neobyčejně veliký.

Tato hromada železa, zdánlivě nemotorná a nehybná, na níž přece každá nejnepatrnější drobnůstka jest umně zpracována, přesně mathematicky vypočtena a k celku úplně úměrná, může býti zatížena sty lidmi a tisíci kilogramů nákladu, a přece na daný povel a pokyn stroje pohybuje se jako těleso živé s rychlostí, mrštností obrovského tvora vodního, nějakého báječného leviathana.

Dalekohledy a přístroje signalisační jsou jako obrovská tykadla — a několik desítek děl dovede udržeti cizí nepovolané návštěvníky v patřičné vzdálenosti. Jest to celá plovoucí železná pevnost, řítící zmar a zkázu na nepřítele.

A přece stačí zase na druhé straně jediný zákeřný přístroj nepatrných rozměrů, vystřelené torpédo nebo roztoulaná vodní mina, aby celou tuto obrovskou stavbu se všemi lidskými bytostmi vyhodila do povětří a po té za kořist nenasytnému okeánu — a dílo, vyžádavší si milliony nákladu, obráceno mžikem v niveč.

Ruský obrněnec první třídy, Sisoj Veliký, admirálská loď východního loďstva, jak z praporů jeho vidno, jest takovým pravým obrem vodním, jakž svědčí jeho úřední data: nosnost 9180 tun, rychlost 15½ uzlů, výzbroj deset velkých a dvacet osm malých děl, a 590 mužů posádky.

Loďstvu ruskému nadchází nyní doba historicky rozhodná, kéž duch starých hrdinů námořních, Orlova a Spiridovova stojí s ním a vede je k vítězství!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.