Ruská admirálská bitevní loď Sisoj Veliký

rubrika: historické články / námořnictvo a lodě, původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
Zajímá vás výzbroj ruské armády? Přinášíme vám historický článek z roku 1904, popisující bitevní loď carského námořnictva Sisoj Veliký.
Následující text pochází z roku 1904

Sisoj Veliký.

Dojem, jejž vzbuzuje pohled na moderní válečnou loď, vyzbrojenou a zcela pohotovou ku plavbě i k boji, jest neobyčejně veliký.

Tato hromada železa, zdánlivě nemotorná a nehybná, na níž přece každá nejnepatrnější drobnůstka jest umně zpracována, přesně mathematicky vypočtena a k celku úplně úměrná, může býti zatížena sty lidmi a tisíci kilogramů nákladu, a přece na daný povel a pokyn stroje pohybuje se jako těleso živé s rychlostí, mrštností obrovského tvora vodního, nějakého báječného leviathana.

Dalekohledy a přístroje signalisační jsou jako obrovská tykadla — a několik desítek děl dovede udržeti cizí nepovolané návštěvníky v patřičné vzdálenosti. Jest to celá plovoucí železná pevnost, řítící zmar a zkázu na nepřítele.

A přece stačí zase na druhé straně jediný zákeřný přístroj nepatrných rozměrů, vystřelené torpédo nebo roztoulaná vodní mina, aby celou tuto obrovskou stavbu se všemi lidskými bytostmi vyhodila do povětří a po té za kořist nenasytnému okeánu — a dílo, vyžádavší si milliony nákladu, obráceno mžikem v niveč.

Ruský obrněnec první třídy, Sisoj Veliký, admirálská loď východního loďstva, jak z praporů jeho vidno, jest takovým pravým obrem vodním, jakž svědčí jeho úřední data: nosnost 9180 tun, rychlost 15½ uzlů, výzbroj deset velkých a dvacet osm malých děl, a 590 mužů posádky.

Loďstvu ruskému nadchází nyní doba historicky rozhodná, kéž duch starých hrdinů námořních, Orlova a Spiridovova stojí s ním a vede je k vítězství!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. srpna 2018


Diskuze k článku „Ruská admirálská bitevní loď Sisoj Veliký“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.