Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak snadno a levně připravit dokonalou hlínu pro pěstování květin v květináčích?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Kupujete v obchodech drahou půdu pro pěstování květin v květináčích? Nechte si v článku z roku 1902 poradit, jak si dokonalou půdu do květináčů snadno připravíte doma.


Dobrá hlína do květináčů.

Obyčejně nedostává se milovníkům květin výživné a všem rostlinám vyhovující hlíny. V následujících řádcích popíšeme vyzkoušenou přípravu.

Vezmeme obyčejný mech, jejž všude snadno získati můžeme a vysušíme jej na kamnech neb v troubě tak silně, až se rukou na prášek rozdrtiti dá. Chraňme se ale mech vysušiti na horké plotně, neboť se tu sice dobře vysouší, ale ztrácí jednu z nejužitečnějších a nejpotřebnějších vlastností — pružnost.

Zvláštní vlastnost tohoto mechového prachu pozůstává v tom, že činí hlínu, k níž byl promísen, pružnou. Tímto způsobem připravená hlína nikdy neztvrdne ani nezkýsne, jak se to často u hlíny v květináčích vyskytuje. Přídavek prášku mechového způsobuje, že voda rychle prosakuje; ba dají se v obyčejné půdě smíchané s mechem i kamelie pěstovati a mají neobyčejně krásné a bujné květy.

I begoniím se daří skoro v samotném mechu znamenitě, rostou v něm tak dobře, jako by jim vůbec nic jiného nepatřilo. Přidáme-li mechový prášek k hlíně z drnu, dostaneme půdu, v níž skoro všecky rostliny teplého domu se bujně vyvinují. Prášek z mechu má také ještě jinou pozoruhodnou vlastnost, že totiž vyživuje po dlouhý čas.

Pokusy dokázaly, že rostliny rostou v čistém mechu a nemůže tedy býti o jeho působnosti žádné pochyby. Jako všeobecné pravidlo platí, že pro rostliny rychle rostoucí vezme se mechového prášku více, kdežto pro rostliny vytrvalé vezme se jej méně. Mechový prášek jest s to, příteli květinářství nahraditi hlínu z rašelinného mechu, kterou tak nesnadno a draho lze nabýti. Nejhubenější a nejhorší hlínu možno mechovým práškem jako hlínu pro květiny uzpůsobiti.

Zajisté pro milovníky květin prostředek to velice cenný.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak snadno a levně připravit dokonalou hlínu pro pěstování květin v květináčích?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: