Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jaké to bývalo na Přebíšské bráně v Českém Švýcarsku?

původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
Navštívili jste někdy Pravčickou bránu? Text z roku 1896 vám ukáže, jak to zde vypadalo v dobách, kdy se jí říkalo Přebíšská brána a prozradí vám, jak tento zajímavý útvar vzniknul.


Přebíšská brána, v Českém Švýcarsku

Nehrubě vhodným jménem Českého Švýcarska označena jest oblast pískovce mezi Labem, potokem Kamenicí a severní hranicí Čech.

Utěšený koutek, plný malebných pohledů, krajina bohatě přírodními krásami nadaná, podobná tajemné dílně přírody, v níž se dá zvědavému zraku lidskému nejlépe nahlédnouti do tajemství jejího tvoření. Přebíšská brána jest jednou z nejzajímavějších partií této krajiny, turisty velmi četně navštěvované a k jejich pohodlí také jak náleží zařízené.

Jak skytá kyklopická stavba tato se strany, odkudž vzat i náš pohled, dojem rozmarné nádhery, tak se strany druhé, ústíc do strmé a srázné prohlubně, zatajuje v diváku dech drsnou svojí ohromností. Pod smělým zaklenutím v mohutném rozpjetí se chytajících skalisk strnete bezděky, aby ta spousta, visící takořka v povětří, nesřítila se vám na hlavu. Však zbytečné to obavy. Sta let stojí skály nepohnuty v bouři i hromu se svými slujemi a puklinami, již již rozvratem hrozícími, a další věky přečkají.

Geologové vysvětlují vznik podivných útvarů těchto jednak tím, že písek na někdejším dně mořském v hojných vrstvách usazený se smrštil v pískový kámen, jednak i vlivy vulkanickými a podmílavou činností vody.


Původní zdroj historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.