Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jaké to bývalo na Přebíšské bráně v Českém Švýcarsku?
původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.

Navštívili jste někdy Pravčickou bránu? Text z roku 1896 vám ukáže, jak to zde vypadalo v dobách, kdy se jí říkalo Přebíšská brána a prozradí vám, jak tento zajímavý útvar vzniknul.


Přebíšská brána, v Českém Švýcarsku

Nehrubě vhodným jménem Českého Švýcarska označena jest oblast pískovce mezi Labem, potokem Kamenicí a severní hranicí Čech.

Utěšený koutek, plný malebných pohledů, krajina bohatě přírodními krásami nadaná, podobná tajemné dílně přírody, v níž se dá zvědavému zraku lidskému nejlépe nahlédnouti do tajemství jejího tvoření. Přebíšská brána jest jednou z nejzajímavějších partií této krajiny, turisty velmi četně navštěvované a k jejich pohodlí také jak náleží zařízené.

Jak skytá kyklopická stavba tato se strany, odkudž vzat i náš pohled, dojem rozmarné nádhery, tak se strany druhé, ústíc do strmé a srázné prohlubně, zatajuje v diváku dech drsnou svojí ohromností. Pod smělým zaklenutím v mohutném rozpjetí se chytajících skalisk strnete bezděky, aby ta spousta, visící takořka v povětří, nesřítila se vám na hlavu. Však zbytečné to obavy. Sta let stojí skály nepohnuty v bouři i hromu se svými slujemi a puklinami, již již rozvratem hrozícími, a další věky přečkají.

Geologové vysvětlují vznik podivných útvarů těchto jednak tím, že písek na někdejším dně mořském v hojných vrstvách usazený se smrštil v pískový kámen, jednak i vlivy vulkanickými a podmílavou činností vody.původ historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. července 2018Debata k článku 'Jaké to bývalo na Přebíšské bráně v Českém Švýcarsku?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.