Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se čistily tunely zakouřené od parních lokomotiv?

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —a.
V dávných dobách velkého provozu parních lokomotiv bylo nezbytné pravidelně čistit znečištěné tunely. Článek z roku 1905 vám přiblíží, jakým způsobem se to tehdy provádělo.


Nový přístroj na čištění tunelů

Čištění tunelů, které se kouřem z lokomotiv je projíždějících velice začadí, umožňuje přístroj, jejž nedávno sestrojil jistý anglický strojník jmenem Ward.

Přístroj ten sestává z drátěného kartáče upevněného na konci dlouhého vřetene, jež lze vysunout do libovolné výše, a z tlakovzdušného motoru, jenž kartáčem otáčí rychlostí 4000 obrátek za minutu.

Vřetenem oním lze pak naklánět všemi směry, takže přístrojem, jenž se upevní na plošinu otevřeného nákladního vagonu, možno pohodlně celý vnitřek tunelu očistit od usazených tam sazí.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se čistily tunely zakouřené od parních lokomotiv?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: