Jak vypadalo Václavské náměstí po dokončení Národního muzea?

původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
Museum Království českého, dnes Národní muzeum, je významnou dominantou Prahy. Článek z roku 1896 vám ukáže, jak to v jeho okolí vypadalo krátce po jeho dokončení.


Museum Království českého, v Praze

Přední ozdoba královské Prahy a zejména největšího jejího náměstí, náměstí Svatováclavského, dřív Koňským trhem zvaného, jež na jihovýchodě účinně uzavírá a v nádherné panoráma doplňuje.

Stavba to zcela nová, s níž započato v r. 1883. a jež v desíti letech ukončena a svému účelu odevzdána. Stojí volně na hranici Král. Vinohrad a Nového Města Pražského na místě bývalých hradeb, jež nyní se zemí srovnány a dílem v park proměněny, dílem budovami zastaveny.

Nad prvním patrem vine se kolem celé budovy řada pamětních mramorových desek se jmény mužův o zemi českou nejzasloužilejších. S vysoké střední kopule musea prostírá se vskutku čarokrásný pohled na celou Prahu kolem dokola rozloženou.

Směrem severozápadním od hlavního průčelí musea rozvírá se nádherná perspektiva jednoho z největších náměstí světa, jímž jest Svatováclavské náměstí, 682 metrů dlouhé a 60 metrů široké. Se strany opačné směrem k museu, jak náš obraz znázorňuje, stoupajíc náměstí povlovně do výše, poskytuje zvláště za večera, kdy tone v záři velkých obloukových lamp elektrických, pohled velkolepý.

Poslední dobou byly z náměstí tohoto odstraněny všecky trhy, a upravuje se nyní znovu co nejpečlivěji na promenády. Stromům však nevalně se daří zde v půdě plynem prosycené. Na náměstí tomto má býti postavena také socha Jana Husa, vedle soch jiných slavných velikánů české minulosti.


Původní zdroj historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. července 2018


Diskuze k článku „Jak vypadalo Václavské náměstí po dokončení Národního muzea?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.