Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vypadalo Václavské náměstí po dokončení Národního muzea?
původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.

Museum Království českého, dnes Národní muzeum, je významnou dominantou Prahy. Článek z roku 1896 vám ukáže, jak to v jeho okolí vypadalo krátce po jeho dokončení.


Museum Království českého, v Praze

Přední ozdoba královské Prahy a zejména největšího jejího náměstí, náměstí Svatováclavského, dřív Koňským trhem zvaného, jež na jihovýchodě účinně uzavírá a v nádherné panoráma doplňuje.

Stavba to zcela nová, s níž započato v r. 1883. a jež v desíti letech ukončena a svému účelu odevzdána. Stojí volně na hranici Král. Vinohrad a Nového Města Pražského na místě bývalých hradeb, jež nyní se zemí srovnány a dílem v park proměněny, dílem budovami zastaveny.

Nad prvním patrem vine se kolem celé budovy řada pamětních mramorových desek se jmény mužův o zemi českou nejzasloužilejších. S vysoké střední kopule musea prostírá se vskutku čarokrásný pohled na celou Prahu kolem dokola rozloženou.

Směrem severozápadním od hlavního průčelí musea rozvírá se nádherná perspektiva jednoho z největších náměstí světa, jímž jest Svatováclavské náměstí, 682 metrů dlouhé a 60 metrů široké. Se strany opačné směrem k museu, jak náš obraz znázorňuje, stoupajíc náměstí povlovně do výše, poskytuje zvláště za večera, kdy tone v záři velkých obloukových lamp elektrických, pohled velkolepý.

Poslední dobou byly z náměstí tohoto odstraněny všecky trhy, a upravuje se nyní znovu co nejpečlivěji na promenády. Stromům však nevalně se daří zde v půdě plynem prosycené. Na náměstí tomto má býti postavena také socha Jana Husa, vedle soch jiných slavných velikánů české minulosti.původ historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. července 2018Debata k článku 'Jak vypadalo Václavské náměstí po dokončení Národního muzea?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.