Jak tibetští lamové prosili vládce Ruska o ochranu Tibetu

původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.
Když se dnes řekne Tibet, jako první vás asi napadne snaha dalajlamy o získání nezávislosti své země. Článek z roku 1901 vám ale představí jiný Tibet, kdy se naopak lámové snažili získat ochranu u tehdejší světové velmoci.


Tibetští lamové.

Velikou pozornost vzbudilo tyto dny poselstvo tibetské, vyslané od nejvyšší dvojice bagdolamy a dalailamy, v jichž rukou soustředěna veškerá moc politická i náboženská rozlehlých končin Tibetu, k »bílému caru« do Evropy vypravená.

Obrovská říše Tibetská, nejvyšší to planina země, prostírá se ve středu Asie mezi Čínou, Indií a Sibiří. Jakousi ochrannou vládu vykonávala nad ní doposud Čína, jejíž moc však posledními událostmi tak jest otřesena, že Tibet jal se ohlížeti po novém ochránci, jímž ovšem nemohl býti nikdo jiný, nežli nejbližší jejich soused severní, mocný car ruský. Poselstvo tibetské, jehož vypravení přikládá se světodějná důležitost, uvítáno na Rusi ovšem s neobvyklou pozorností a poctou.

Náboženství lamu neboli lamaismus jest smíšenina buddhismu s tak zv. šivaismem a šamaismem; podobá se dosti křesťanství, ano, zná též křest, biřmování, zpověď, posty, mše za zemřelé, slavnost dušiček, kláštery mužské i ženské, a obřady i krojem duchovních svých upomíná živě na obdobné zjevy katolicismu.

Na obraze našem vidíme skupinu tibetských kněží — lamů — s růženci a zvonky v rukou; obraz zajímavý každému sledovateli souvěkých událostí světových.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. března 2019


Diskuze k článku „Jak tibetští lamové prosili vládce Ruska o ochranu Tibetu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.