Šťastná třináctka receptů na báječné dortíčky z doby našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Velká kuchařka 1911, autorka Magdalena Dobromila Rettigová.
Přemýšlíte, čím odměnit děti na konci školního roku? Podle receptů z roku 1911 můžete školákům připravit některý z řady skvělých sladkých dortíčků.
Následující text pochází z roku 1911

Dortíčky.

Dortíčky upečené podáváme buď prostě, buď všelijak zdobené. Za ozdobu hodí se:

a) kresby polevové;
b) ornament z praženého oříšku uprostřed a od něho vybíhající zelené proužky angeliky jako lístky;
c) kulička z malinové zavařeniny, obalená krystalovým cukrem a umístěná uprostřed;
d) hvězdičky z citronátu nebo hvězdičky vykrájené ze zavařeniny (meruňkové či malinové), propracované s cukrem;
e) různé ornamenty z oloupaných a rozpůlených nebo podlouhle nakrájených či sekaných mandlí (jimiž i zavařeninu posypati lze), z cukrovaných mandlí, z vlaských ořechů (s leskem a j.). z cukrovaných oříšků


Tarteletky.

Dáme do misky deset žloutku, přidáme 26 dkg cukru, utlučeného s kouskem vanilky i prosátého, a mícháme jimi horlivě půl hodiny; pak přidáme drobnou citronovou kuru, 26 dkg dortové prosáté mouky a zrnko soli. Promícháme vše řádně a posléze přimícháme z bílků tuhý sníh. Naplníme těstem malá tvořítka (máslem vytřená a vysypaná strouhanou prosátou houskou) a upečeme dortíčky za mírného ohně v troubě dobře prohřáté, načež je vyklopíme a posypeme cukrem.

Dortíčky polévané.

Třeme horlivě 14 dkg tlučeného cukru s šesti žloutky a trochou drobné citronové kury, až nabudou (asi hodinu), přimícháme 14 dkg sladkých mandlí (ustrouhaných i se slupkou); do utřeného těsta vmícháme současně též 4 dkg mouky a ze šesti bílků sníh. Dáme těsto na pomaštěný a moukou vysypaný plech a upečeme je do růžova, načež je prekrojíme v půli: půlku potřeme zavařeninou, priklopíme ji druhou půlí, spojené pečivo nakrájíme v obdélníčky nebo čtverečky a podlejeme je vodovým ledem s citronovou šťávou. (Na led vezmeme asi 40 dkg tlučeného cukru, z citronu šťávu i trochu vody a třeme je pilně do husta. Dortíčky vezmeme na lopatku a poléváme je lžicí nad talířem.) Na polité dortíčky můžeme položití doprostřed buď ocukrovanou mandli, buď kuličku z malinové či rybízové zavařeniny, obalenou krystalovým cukrem, nebo je poklademe oloupanými a rozpůlenými či nakrájenými mandlemi. Také lze udělati po nich čárky ze zavařeniny i různě jinak je ozdobiti.

Dortíčky chlebové.

Ustrouháme a osušíme 7 dkg samožitného chleba. Ustrouháme též 3½ dkg neoloupaných mandlových oříšku, z nichž polovina může býti ořechů vlaských. Oloupáme a ustrouháme 3½ dkg sladkých mandlí (některá může býti hořká). Vše dáme do hmoždíře se 7 dkg čerstvého másla, se 7 dkg cukrové moučky a s třemi velkými nebo čtyřmi malými žloutky; posléze přidáme hezky strouhané housky. Nepřehuštěné těsto dobře utlučeme, dáme do vymaštěné a houskou vysypané neveliké formy (misky nebo malého kastrolu) a upečeme je zvolna. Z vystydlého nakrájíme kruhových výsečí neb jiných tvarů, jež můžeme libovolně okrášliti (na př. ledem maraschinovým nebo višněmi a j.)

Dortíčky piškotové.

Mícháme 14 dkg tlučeného cukru s dvěma vejci a čtyřmi žloutky hodinu, načež přimícháme 7 dkg jemné mouky a drobnou kůru s celého citronu. Vymažeme dobře formičky čerstvým máslem, naplníme je těstem a upečeme dortíčky zvolna v chladné troubě. Vyklopené pak můžeme okrášliti ledem (bílým či barevným).

Dortíčky ořechové.

Uděláme těsto na dortíčky polévané, avšak místo mandlí dáme strouhané ořechy. Když jsme těsto rozkrojili, dáme mezi obě půle krém z tlučené smetany s vanilkovým cukrem (nebo některý jiný krém) a opatříme dortíčky kteroukoli polevou. Navrch můžeme dáti půlku polévaného ořechu.

Dortíčky pomorančové.

Otřeme na 28 dkg cukru kůru se čtyř pomorančů a utlučeme jej na prášek; 28 dkg sladkých mandlí utlučeme velice jemně. Uchystárne si dvacet žloutků a šest bílků. Cukr, mandle, žloutky, pomorančovou šťávu ze čtyř pomorančů a sníh ze šesti bílků třeme na míse hodinu. Vymastíme formičky (vandličky), vysypeme je hojně strouhanou houskou a naplníme je těstem, jež upečeme v troubě již hodně prochladlé.

Dortíčky skládané.

Utlučeme jemně 42 dkg sladkých oloupaných neb jen otřených mandlí. Utlučené mandle, šest žloutků. 14 dkg čerstvého másla a 14 dkg cukrové moučky utlučeme v hmoždíři. Vystydlé mandlové těsto pak rozkrájíme na kostky, čtverce neb obdélníky, spojíme vždy dva a dva stejné kousky zavařeninou, obtáhneme je polevou a okrášlíme; nebo je pečeme v několika tvořítkách jako vandličky.

Dortíčky mandlové tlučené.

Utlučeme jemně 28 dkg oloupaných mandlí a ovlažíme je po třikrát sněhem ze čtyř bílků; přidáme k nim 28 dkg cukrové moučky, drobné citronové kůry i trochu mouky a uhněteme těsto, jež vyválíme tence jak oplatky, vykrouháme kruhátkem nebo sklenicí kruhy a upečeme je v chladné troubě temně do houskova. Dva kruhy pomažeme vždy zavařeninou meruňkovou, dva rybízovou a položíme je na sebe. Část těsta můžeme protlačiti stříkačkou, vytvořiti z něho libovolnou ozdobu, upéci ji, urovnati ji na zavařeninu, okrášliti ledem a dortíčky posypati třeba pistáčky nebo je jinak okrášliti.

Dortíčky mandlové bez žloutků.

Umícháme 14 dkg cukrové moučky, 2 dkg upražených, oloupaných a ustrouhaných oříšků, 2 dkg ustrouhaných (se slupkou), 2 dkg oloupaných a ustrouhaných mandlí, trochu drobné citronové kury, ze čtyř bílků sníh a čtyři lžíce mouky na těsto řídké jako kapání. Pomastíme plech, vysypeme jej moukou, vlejeme naň z těsta buď koláčky, buď obdélníčky nebo čtverce, ohraničíme je moukou, aby podržely tvar, a posypeme je hojně cukrem. Okrášliti je můžeme libovolně, buď hned nebo až po upečení. Pečeme je velice zvolna, jen co by narůžověly. Také je lze skládati se zavařeninou.

Dortíčky máselné.

Vyložíme formičky tence jemným těstem máselným. Oloupáme 14 dkg sladkých mandlí, utlučeme je v hmoždíři (při čemž přidáváme trochu bílků, aby nezolejovatěly), dáme na mísu. přidáme 14 dkg tlučeného cukru a tři vejce, po případě i špetku soli a třeme těsto, až se zpění. Těstem tím pak naplníme formičky, co by od vrchu asi čtvrtina formiček zůstala prázdná, poprášíme těsto jemným cukrem a upečeme dortíčky (vandličky).

Dortíčky máselné se zavařeninou.

Vyložíme formičky (vandličky) tence máselným těstem, naplníme je zavařeninou, posypeme oloupanými a usekanými sladkými mandlemi a na hrubo tlučeným cukrem a upečeme je.

Dortíčky hvězdicové.

Dáme na vál 35 dkg mouky, nakrájíme do ní 14 dkg čerstvého másla a propracujeme je dobře nožem, načež přidáme 10½ dkg tlučeného cukru, trochu tlučené skořice a hřebíčku, čtyři na tvrdo uvařené a dobře utřené žloutky, promícháme vše dobře, zaděláme vše vejcem a vypracujeme těsto. Potom je rozválíme ztlouští malíka a vytiskneme tvořítkem na koblihy kroužky, jež rozdělíme na dva díly: u polovice jich vytiskneme prostředek malými hvězdičkami, druhou polovičku pomažeme zavařeninou. Položíme na každý ten kroužek jiný kroužek (uprostřed prázdný) též hvězdičky, pomažeme je rozklepaným bílkem, posypeme cukrem a upečeme je zvolna. Posléze je uschováme na suchém místě.

Dortíčky vykrajované.

Utlučeme 3½ dkg oloupaných sladkých mandlí, promícháme je s dvěma na tvrdo uvařenými žloutky, dáme je na vál, přidáme 5 dkg tlučeného cukru. 3½ dkg čerstvého másla a 5 dkg mouky. (Můžeme též přidati trochu drobné citronové kury a koření.) Vypracujeme těsto, uděláme dortíčky a upečeme je. Upečené okrášlíme po libosti.


Původní zdroj historického článku:
Velká kuchařka 1911, autorka Magdalena Dobromila Rettigová.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. června 2018


Diskuze k článku „Šťastná třináctka receptů na báječné dortíčky z doby našich prababiček“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.