Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jules Verne: jak předvídal internet a sociální sítě?
původně vyšlo: Typografia 1902, autor neuveden.

Jak legendární spisovatel Jules Verne tři roky před svou smrtí předpovídal budoucnost sdělovacích prostředků? Přiblíží vám to náš historický článek z roku 1902.


Novo-Yorský časopis v roce 2899.

V časopise „Forum“ líčí nyní již úplně osleplý Jules Verne list, který má v Novém Yorku r. 2899 pod titulem „Earth Chronicle“ vycházeti, a podává o redaktorovi téhož, Mr. Fritz Napoleonu Smithovi, tento zajímavý obrázek.

Z tohoto obrazu budoucnosti jest vyjmouti, že duševní a technické pokroky, jimiž se třetí tisíciletí po Kristu vyznamenává, dosáhlo takové výše, že ku rozšiřování novinářských zpráv již knihtiskařský lis nestačí. „Eearth Chronicle“ má 85 milionů abonentů a každý z nich jest majetnikem fonografu.

Tento aparát přijímá nejen tóny, nýbrž je i vydává v libovolné vzdálenosti od místa původu. Redakce „Earth Chronicle“ jest v paláci jeden kilometr dlouhém. Nad tímto palácem vlaje prapor Spojených států amerických, který nyní 100 hvězd čítá.

V jednom z redakčních sálů nalezá 500 reportérů, kteří pomocí telefonů všem abonentům veškeré novinky sdělují, jež ze všech končin během noci došly. Tyto zprávy ilustrují se pomocí telefonografie. V jiném sále sleduje velký počet astronomů vše, co děje se na planetách, každou minutu přinášen jest z každé planety fototelegram. Třetí sál zaznamenává atmosferické údaje; zde nalézá se také 1000 obrovských přístrojů, jež oznámení v ohromných rozměrech na horizontu zobrazují a která každým z okna nebo z ulice čtena býti mohou.

Tyto a ještě jiné sály jsou pod dozorem chefredaktora Smitha; týž přijímá každé ráno ve svém kabinetě vyslance u americké vlády. Mezi jiným popisuje Jules Verne podobnou audienci ze dne 25. září 2899. — Jest to sice velice pěkný obrázek, jen že ještě trochu příliš vzdálený.původ historického článku:
Typografia 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. července 2018Debata k článku 'Jules Verne: jak předvídal internet a sociální sítě?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.