Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jules Verne: jak předvídal internet a sociální sítě?

původně vyšlo: Typografia 1902, autor neuveden.
Jak legendární spisovatel Jules Verne tři roky před svou smrtí předpovídal budoucnost sdělovacích prostředků? Přiblíží vám to náš historický článek z roku 1902.


Novo-Yorský časopis v roce 2899.

V časopise „Forum“ líčí nyní již úplně osleplý Jules Verne list, který má v Novém Yorku r. 2899 pod titulem „Earth Chronicle“ vycházeti, a podává o redaktorovi téhož, Mr. Fritz Napoleonu Smithovi, tento zajímavý obrázek.

Z tohoto obrazu budoucnosti jest vyjmouti, že duševní a technické pokroky, jimiž se třetí tisíciletí po Kristu vyznamenává, dosáhlo takové výše, že ku rozšiřování novinářských zpráv již knihtiskařský lis nestačí. „Eearth Chronicle“ má 85 milionů abonentů a každý z nich jest majetnikem fonografu.

Tento aparát přijímá nejen tóny, nýbrž je i vydává v libovolné vzdálenosti od místa původu. Redakce „Earth Chronicle“ jest v paláci jeden kilometr dlouhém. Nad tímto palácem vlaje prapor Spojených států amerických, který nyní 100 hvězd čítá.

V jednom z redakčních sálů nalezá 500 reportérů, kteří pomocí telefonů všem abonentům veškeré novinky sdělují, jež ze všech končin během noci došly. Tyto zprávy ilustrují se pomocí telefonografie. V jiném sále sleduje velký počet astronomů vše, co děje se na planetách, každou minutu přinášen jest z každé planety fototelegram. Třetí sál zaznamenává atmosferické údaje; zde nalézá se také 1000 obrovských přístrojů, jež oznámení v ohromných rozměrech na horizontu zobrazují a která každým z okna nebo z ulice čtena býti mohou.

Tyto a ještě jiné sály jsou pod dozorem chefredaktora Smitha; týž přijímá každé ráno ve svém kabinetě vyslance u americké vlády. Mezi jiným popisuje Jules Verne podobnou audienci ze dne 25. září 2899. — Jest to sice velice pěkný obrázek, jen že ještě trochu příliš vzdálený.


Původní zdroj historického článku:
Typografia 1902, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jules Verne: jak předvídal internet a sociální sítě?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.