Jak je možné, že řeka Mississippi teče do kopce?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Epocha 1905, autor neuveden.
Největší severoamerická řeka Mississippi má řadu tajemství. Jedno z nich je, že místy údajně teče do kopce. Vysvětlení tohoto jevu vám podá článek z roku 1905.
Následující text pochází z roku 1905

Může voda téci vzhůru?

Poněvač země není přesná koule, nýbrž sféroid, to jest koule na točnách sploštělá, je střed země od rovníku dál než od pólu, čili mořská hladina na rovníku je »výše« nad středem země než mořská hladina na točnách. Tento rozdíl činí asi 20 km.

Pobřežnímu a geodétickému úřadu ve Washington-u došly již častokrát dotazy, zda tedy řeka Mississippi, která protéká Severní Amerikou velikou dráhu od severu k jihu, neteče vlastně »vzhůru«, když její ústí leží asi o 6400 m dále od středu zemského než její pramen, čili je tedy vlastně o tu míru »výše«.

Vysvětlení této zdánlivé fysikalní nemožnosti je velmi jednoduché. Kdyby byla veškerá hmota zemská, resp. zemská přitažlivost, soustředěna ve středu země, proudila by ovšem voda takových řek — tekoucích směrem od pólů k rovníku — »vzhůru«, nebo lépe řečeno proti směru zemské přitažlivosti, což by arci bylo jednoduše nemožno.

Poněvač ale hmota zeměkoule jeví přitažlivost ve všech svých částech, nejsou hladinami stejného potencialu zemské přitažlivosti, to jest plochami, na nichž je přitažlivost stejná, soustředné koule opsané kolem středu zemského, nýbrž soustředné sféroidy čili plochy takového tvaru, jako je sám povrch zemský. Voda pak teče zcela správně s míst »nižšího potencialu gravitačního« k místům »potencialu vyššího«, čili přibližuje se stále ke hmotě, která ji přitahuje, to jest k povrchu zemskému.

Jelikož pak tento povrch není plocha kulová, je pak přirozeno, že se může při tom stát, jako v našem případě s řekou Mississippi, že se tekoucí voda na své dlouhé cestě vlastně vzdaluje ode středu země, který tu ovšem není jediným bodem, jenž by tekoucí onu vodu sám přitahoval.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. června 2018


Diskuze k článku „Jak je možné, že řeka Mississippi teče do kopce?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.