Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vypadala česká vesnická škola za dob monarchie?
původně vyšlo: Světozor 1909, autor neuveden.

Máte pocit, že jsou dnešní školy často špatně vybavené a fungují v nevyhovujících podmínkách? Podívejte se, v jakých podmínkách za dob Rakousko-Uherska v roce 1909 fungovaly české vesnické školy.


Česká škola pro 60 dětí ve Velkých Karlovicích na Moravě

Poměry na moravských českých školách po tak zvaném blahodárném pro nás vyrovnání s Němci, kteří prý na věčné časy vzdali se nadvlády a stali se pouhým živlem s námi rovnocenným — je jich sotva čtvrt milionu v celé zemi — nejlépe prokazuje stav jednotlivých škol.

Naše škola na „Čertáku“ ve Velkých Karlovicích, dřevěná to budova s 2 okny, zcela na spadnutí, v níž tlačí se přes 60 českých dětí.

Ach ovšem, my deklamujeme si neustále: „chaloupky naše, buďte požehnány“, a přenecháváme Němcům paláce!původ historického článku:
Světozor 1909, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. června 2018Debata k článku 'Jak vypadala česká vesnická škola za dob monarchie?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.