Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak vypadala česká vesnická škola za dob monarchie?

původně vyšlo: Světozor 1909, autor neuveden.
Máte pocit, že jsou dnešní školy často špatně vybavené a fungují v nevyhovujících podmínkách? Podívejte se, v jakých podmínkách za dob Rakousko-Uherska v roce 1909 fungovaly české vesnické školy.


Česká škola pro 60 dětí ve Velkých Karlovicích na Moravě

Poměry na moravských českých školách po tak zvaném blahodárném pro nás vyrovnání s Němci, kteří prý na věčné časy vzdali se nadvlády a stali se pouhým živlem s námi rovnocenným — je jich sotva čtvrt milionu v celé zemi — nejlépe prokazuje stav jednotlivých škol.

Naše škola na „Čertáku“ ve Velkých Karlovicích, dřevěná to budova s 2 okny, zcela na spadnutí, v níž tlačí se přes 60 českých dětí.

Ach ovšem, my deklamujeme si neustále: „chaloupky naše, buďte požehnány“, a přenecháváme Němcům paláce!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. června 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Jak vypadala česká vesnická škola za dob monarchie?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: