Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jsou ryby němé, nebo spolu mluví?
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Jsou ryby němé? Přinášíme vám historický článek z roku 1905, který tvrdí že němé rozhodně nejsou.


Dorozumívací zvuky ryb.

Asi před rokem otiskl známý pozorovatel ryb Dunn v anglickém listě »Contemporary Review« článek pod divným titulem »Sedm rybích smyslů«, v němž předkládal několik theorií, nevzbuzujících zvláštní důvěry.

Tvrdil na příklad mezi jiným, že ryby mohou vydávati zvuky, jimiž se navzájem dorozumívají. Tuto podivnou theorii potvrdil nedávno professor Köllicker v zoologícké stanici v Neapoli, jenž v úboru potápěče v železné kleci elektricky osvětlené, spustil se na dno Středozemního moře a pomocí přístroje zachycujícího zvuky i pomocí zvlášť konstruovaného fonografu ryby poslouchal.

Zachytil při tom zvuky, jež v každém případě byly výrazy údivu, jimiž přestrašené ryby přijaly neočekávanou návštěvu člověka. Köllicker seznal, že hlas ryb značně se různí od hlasů jiných zvířat a na základě svých pozorování došel k přesvědčení, že zvuky vydávané rybami jsou karakteru zcela zvláštního.

Tato pozorování budou míti za následek ještě další příslušné pokusy.původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2018Debata k článku 'Jsou ryby němé, nebo spolu mluví?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.