Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Pomůcka pro plavce (1924)
původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1924, autor neuveden.

Žhavé léto je v plném proudu a kde ho strávit příjemněji než u vody. Zajímavé zpestření vodní rekreace by mohl představovat český vynález z roku 1924, který i běžnému plavci pomůže překonat několika kilometrové vzdálenosti.

Plovací přístroj. - klikněte pro zobrazení detailuPlovací přístroj.

Plovací přístroj

Plovací přístroj, jehož vyobrazení přinášíme, jest vynález Prok. Nováčka, prof. v Hradci Králové, a patentován v čsl. republ. pod čís. 11.749. Přístroj slouží k bezpečnému koupání a plování na velké vzdálenosti a umožňuje též volné ležení na vodě bez práce, aniž by se člověk potopil; při plování dosáhne se jím značně větší výkonnosti než bez přístroje, takže i plavby několikakilometrové nejsou obtíží.

Plování na přístroji nevyžaduje žádného učení. Plavec leží při plování v téže poloze jako při plování bez přístroje a šlapáním pedálů uvádí v kývavý pohyb veslo po způsobu ocasní rybí ploutve, jehož plocha se odkloňuje zařízením pákovým a pružinovým účinkem odporu vody a tím uvádí do postupného pohybu celý přístroj i s plavcem, který řídí rukama jen směr plavby otočením špičky přístroje do libovolného směru.

Přístroj je zhotoven ze dřeva (as 9 kg) a kovu (as 2 kg) a lze jej snadno složiti na malý rozměr; jest vhodný jako přístroj sportovní i k určitým vojenským účelům. Právo výroby přístroje nabízí vynálezce ke koupi a ochotně podá bližší informace.

Debata k článku 'Pomůcka pro plavce (1924)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Vynálezy a pokroky 1924, autor neuveden.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
10. srpna 2017ReklamaHledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: