Pomůcka pro plavce

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1924, autor neuveden.
Žhavé léto je v plném proudu a kde ho strávit příjemněji než u vody. Zajímavé zpestření vodní rekreace by mohl představovat český vynález z roku 1924, který i běžnému plavci pomůže překonat několika kilometrové vzdálenosti.


Plovací přístroj

Plovací přístroj, jehož vyobrazení přinášíme, jest vynález Prok. Nováčka, prof. v Hradci Králové, a patentován v čsl. republ. pod čís. 11.749. Přístroj slouží k bezpečnému koupání a plování na velké vzdálenosti a umožňuje též volné ležení na vodě bez práce, aniž by se člověk potopil; při plování dosáhne se jím značně větší výkonnosti než bez přístroje, takže i plavby několikakilometrové nejsou obtíží.

Plování na přístroji nevyžaduje žádného učení. Plavec leží při plování v téže poloze jako při plování bez přístroje a šlapáním pedálů uvádí v kývavý pohyb veslo po způsobu ocasní rybí ploutve, jehož plocha se odkloňuje zařízením pákovým a pružinovým účinkem odporu vody a tím uvádí do postupného pohybu celý přístroj i s plavcem, který řídí rukama jen směr plavby otočením špičky přístroje do libovolného směru.

Přístroj je zhotoven ze dřeva (as 9 kg) a kovu (as 2 kg) a lze jej snadno složiti na malý rozměr; jest vhodný jako přístroj sportovní i k určitým vojenským účelům. Právo výroby přístroje nabízí vynálezce ke koupi a ochotně podá bližší informace.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1924, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. srpna 2017


Diskuze k článku „Pomůcka pro plavce“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.