Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Historický pokus, dokazující zda se Země otáčí
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

Je Země plochá, nebo se otáčí jak tvrdili už dávní vzdělanci? Přinášíme vám popis pokusu z roku 1903, který jasně prokazuje vědeckou pravdu.


Hvězdář Camille Flammarion opakuje v Pařížském Pantheonu historický pokus Foucaultův.

Letošního podzimku bylo tomu padesáte let, co proslulý francouzský fysik Leon Jean Foucault, fysik hvězdárny pařížské, stal se světoznámým svým pokusem s kývadlem, jímž přímo dokázal, že se naše země otáčí kol své osy.

Každé kývadlo hledí následkem setrvačnosti zachovati rovinu kyvů, v níž do pohybu bylo uvedeno, i když se závěsný bod, nebo lépe řečeno, hmota jej nesoucí, uvede v rotaci. Tak je tomu i s naší zeměkoulí, ač otáčejícího se pohybu jejího vlastně neznamenáme. K pokusu svému sestrojil Foucault r. 1852 zvláštní přístroj, gyroskop, stroj kývadlový, jímž konal své pokusy v pařížském Pantheonu.

Akademie pařížská použila letošního jubilea a vykonala na popud proslulého hvězdáře Flammarion a, jenž znám jest také u nás ze sensačního spisu svého »Konec světa«, v těchže místnostech Pantheonu opakování pokusu Foucaultova.

Slavnost konána dne 12. října za předsednictví Chaumiéa, ministra vyučování. Užito bylo při ní olověné koule 20 kg. těžké s měděnou osou, kterážto koule nesena byla jemnou strunou 0,72 mm. silnou, a otáčením koule dokázána poznovu absolutní jistota zákona Foucaultova.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. května 2018Debata k článku 'Historický pokus, dokazující zda se Země otáčí'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.