Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Přístroj na testování bumerangů
původně vyšlo: Epocha 1907, autor —s.

Jak bumerangy létají a jakým způsobem byly jejich letové schopnosti kdysi testovány? To vám popíše historický článek z roku 1907.


Bumerang.

Je všeobecně známo, že australští domorodci mají jednoduchý nástroj, prostý ohnutý kus dřeva, „bumerang“, s nímž umějí zacházeti s neobyčejnou zručností.

S překvapující jistotou jej vrhají do vzduchu proti větru na dálku 50 i 60 m, kde bumerang sám od sebe změní směr a vrátí se v elegantním oblouku na místo, odkud byl vyhozen, opsav ve vzduchu hruškovitou křivku. Tento zjev působí na toho, kdo to ponejprv vidí, naprosto překvapujícím dojmem a nabádá ku přemýšlení o jeho příčinách.

Obyčejný bumerang je z plochého skoro půlkulatého dřeva tvaru pravého úhlu o ramenech v poměru 4:3; konec kratšího ramene je zahnut poněkud dovnitř a vzhůru.

Aby bylo možno konati s tímto zajímavým nástrojem pokusy v malém, sestrojil Pfaundler, jak sděluje ve zprávách Vídenské akademie, jednoduchý přístroj, pomocí něhož je možno s malými aluminiovými bumerangy konat pokusy i v menší uzavřené místnosti.

Bumerangy ty jsou z plechu o síle 0,5 mm profilu ◡ o délce ramen 6—10 cm. Přístroj na jich vrhání má tvar naznačený na připojeném obrázku. Bumerang jím vržený letí na dálku 5—6 m, načež se vrací zpět příbližně k bodu, z něhož vyšel.původ historického článku:
Epocha 1907, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. května 2018Debata k článku 'Přístroj na testování bumerangů'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.