Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Přístroj na testování bumerangů

původně vyšlo: Epocha 1907, autor —s.
Jak bumerangy létají a jakým způsobem byly jejich letové schopnosti kdysi testovány? To vám popíše historický článek z roku 1907.


Bumerang.

Je všeobecně známo, že australští domorodci mají jednoduchý nástroj, prostý ohnutý kus dřeva, „bumerang“, s nímž umějí zacházeti s neobyčejnou zručností.

S překvapující jistotou jej vrhají do vzduchu proti větru na dálku 50 i 60 m, kde bumerang sám od sebe změní směr a vrátí se v elegantním oblouku na místo, odkud byl vyhozen, opsav ve vzduchu hruškovitou křivku. Tento zjev působí na toho, kdo to ponejprv vidí, naprosto překvapujícím dojmem a nabádá ku přemýšlení o jeho příčinách.

Obyčejný bumerang je z plochého skoro půlkulatého dřeva tvaru pravého úhlu o ramenech v poměru 4:3; konec kratšího ramene je zahnut poněkud dovnitř a vzhůru.

Aby bylo možno konati s tímto zajímavým nástrojem pokusy v malém, sestrojil Pfaundler, jak sděluje ve zprávách Vídenské akademie, jednoduchý přístroj, pomocí něhož je možno s malými aluminiovými bumerangy konat pokusy i v menší uzavřené místnosti.

Bumerangy ty jsou z plechu o síle 0,5 mm profilu ◡ o délce ramen 6—10 cm. Přístroj na jich vrhání má tvar naznačený na připojeném obrázku. Bumerang jím vržený letí na dálku 5—6 m, načež se vrací zpět příbližně k bodu, z něhož vyšel.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor —s.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. května 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.