Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Nový typ jízdního kola (1906)
původně vyšlo: Epocha 1906, autor —a.

Cyklistika může být únavná a nepohodlná. Podívejte se na zajímavou konstrukci kola z roku 1906, které je svou vysokou úrovní pohodlí i způsobem ovládáním bližší spíš dnešním lehokolům než klasickým kolům.

Nový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu

Nový typ bicyklu

Obyčejné kolo, jemuž po náhlém rozvoji motorových dvojkolek mnozí předpovídali nevalnou budoucnost, nejeví dosud chuť k zániku, ba jeho užívání se stále a stále rozmáhá i mezi nejširšími vrstvami lidu. Je to zcela přirozeno, neboť ne každý může dosud vydat několik set korun za motorku, která je dosud přese vši dokonalost přecjen dosti nespolehlivá.

Že ve výrobě obyčejných kol nenastala stagnace ani v ohledu technickém, to dokazují neustálé změny a zlepšení trvajících soustav velocipedu; jednu z nejposlednějších takových novot v tomto oboru — původu anglického — přinášíme na obrázcích. Novota ta má za účel zamezit, aby jezdec nemusil sedět skrčený; proto vytvořen rám kola zcela jinak než obvykle, přední kolo zmenšeno, přidána vzadu opěra, a řídítka jsou nikoli před jezdcem, nýbrž po straně sedla. Kolo pro muže i ženy zůstává pak téže konstrukce, která umožňuje velmi pohodlné vsednutí.

Ač nemožno tomuto vynálezu — jehož původcem je továrna na kola P. W. Bartlett v Richmond-u (Anglie) — upřít mnohé dobré vlastnosti, je přec pochybno, zda se všeobecně rozšíří, neboť mimo některé jiné své nedostatky má podstatnou vadu tu, že se příčí dosavadní zvyklosti.

Fotogalerie k článkuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailu
Debata k článku 'Nový typ jízdního kola (1906)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1906, autor —a.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
18. července 2017ReklamaHledání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: