Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Nový typ jízdního kola
původně vyšlo: Epocha 1906, autor —a.

Cyklistika může být únavná a nepohodlná. Podívejte se na zajímavou konstrukci kola z roku 1906, které je svou vysokou úrovní pohodlí i způsobem ovládáním bližší spíš dnešním lehokolům než klasickým kolům.


Nový typ bicyklu

Obyčejné kolo, jemuž po náhlém rozvoji motorových dvojkolek mnozí předpovídali nevalnou budoucnost, nejeví dosud chuť k zániku, ba jeho užívání se stále a stále rozmáhá i mezi nejširšími vrstvami lidu. Je to zcela přirozeno, neboť ne každý může dosud vydat několik set korun za motorku, která je dosud přese vši dokonalost přecjen dosti nespolehlivá.

Že ve výrobě obyčejných kol nenastala stagnace ani v ohledu technickém, to dokazují neustálé změny a zlepšení trvajících soustav velocipedu; jednu z nejposlednějších takových novot v tomto oboru — původu anglického — přinášíme na obrázcích. Novota ta má za účel zamezit, aby jezdec nemusil sedět skrčený; proto vytvořen rám kola zcela jinak než obvykle, přední kolo zmenšeno, přidána vzadu opěra, a řídítka jsou nikoli před jezdcem, nýbrž po straně sedla. Kolo pro muže i ženy zůstává pak téže konstrukce, která umožňuje velmi pohodlné vsednutí.

Ač nemožno tomuto vynálezu — jehož původcem je továrna na kola P. W. Bartlett v Richmond-u (Anglie) — upřít mnohé dobré vlastnosti, je přec pochybno, zda se všeobecně rozšíří, neboť mimo některé jiné své nedostatky má podstatnou vadu tu, že se příčí dosavadní zvyklosti.

Fotogalerie k článkuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailu


původ historického článku:
Epocha 1906, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. července 2017Debata k článku 'Nový typ jízdního kola '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690XNaše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.