Nový typ jízdního kola

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —a.
Cyklistika může být únavná a nepohodlná. Podívejte se na zajímavou konstrukci kola z roku 1906, které je svou vysokou úrovní pohodlí i způsobem ovládáním bližší spíš dnešním lehokolům než klasickým kolům.


Nový typ bicyklu

Obyčejné kolo, jemuž po náhlém rozvoji motorových dvojkolek mnozí předpovídali nevalnou budoucnost, nejeví dosud chuť k zániku, ba jeho užívání se stále a stále rozmáhá i mezi nejširšími vrstvami lidu. Je to zcela přirozeno, neboť ne každý může dosud vydat několik set korun za motorku, která je dosud přese vši dokonalost přecjen dosti nespolehlivá.

Že ve výrobě obyčejných kol nenastala stagnace ani v ohledu technickém, to dokazují neustálé změny a zlepšení trvajících soustav velocipedu; jednu z nejposlednějších takových novot v tomto oboru — původu anglického — přinášíme na obrázcích. Novota ta má za účel zamezit, aby jezdec nemusil sedět skrčený; proto vytvořen rám kola zcela jinak než obvykle, přední kolo zmenšeno, přidána vzadu opěra, a řídítka jsou nikoli před jezdcem, nýbrž po straně sedla. Kolo pro muže i ženy zůstává pak téže konstrukce, která umožňuje velmi pohodlné vsednutí.

Ač nemožno tomuto vynálezu — jehož původcem je továrna na kola P. W. Bartlett v Richmond-u (Anglie) — upřít mnohé dobré vlastnosti, je přec pochybno, zda se všeobecně rozšíří, neboť mimo některé jiné své nedostatky má podstatnou vadu tu, že se příčí dosavadní zvyklosti.

Fotogalerie k článkuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailuNový typ bicyklu - klikněte pro zobrazení detailu

Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. července 2017


Diskuze k článku „Nový typ jízdního kola“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.