13 historických receptů na báječné moučníky z piškotového těsta

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Chcete ochutnat, jaké dobroty pekly naše prababičky z piškotového těsta? Přinášíme vám hned 13 receptů, vydaných v roce 1929.
Následující text pochází z roku 1929

Třináct levných moučníků z piškotového těsta

Základní piškotové těsto:
Odvážíme tolik cukru a mouky, kolik váží 3 vejce. Nejprve se cukr s celými vejci šlehá metlou asi ¼—½ hodiny, až je těsto husté. Pak se přimíchá mouka a těsto pece se zvolna ve formě máslem vymazané a moukou vysypané.

1. Piškot jako zákusek k čaji, nebo kávě.

Do těsta dle hořejšího receptu umíchaného přidá se trochu citr. kůry, upeče se ve čtyřhranném pekáčku, upečený vyklopí se tak, aby vrchní strana piškotu přišla zase navrch, trochu vychladlý se rozřízne ve výši a potře zavařeninou, přiklopí a polije citronovou polevou. Krájí se na úzké proužky, nebo čtverečky. Citronová poleva: 1 bílek, 10 dkg cukrové moučky a trochu citr. šťávy tře se chvíli, až zhoustne a zbělí. Není-li po ruce bílek, stačí i trochu vody s citr. šťávou.

2. Piškotové proužky.

Do těsta zamíchá se citr. kůra, 5 dkg hrozinek a 5 dkg mandlí nebo oříšků, drobně rozsekaných. Peče se ve formě srnčího hřbetu, nebo bisk. chlebíčku a ještě vlahé se rozkrájí na úzké proužky.

3. Třešňový koláč.

Pekáč se vymaže máslem, vysype moukou, poklade třešněmi, ještě lépe višněmi a na tyto se těsto nalije. Peče se při mírném ohni a upečený krájí na větší kostky.

4. Ovocný dort.

Těsto upeče se beze všech přísad v kulaté formě dortové, vychladlé se rozřízne a potře i polije jahodovým, nebo pomerančovým jamem, aby se těsto nasáklo, též se může ještě rumem pokropiti. Pak se opět spojí, povrch se potře ještě ovocem a dort se ozdobí ¼ litrem šlehané smetany.

5. Dvoubarevný dort.

Do těsta přimíchá se trochu vanilky, polovina se upeče v dortové formě, druhá polovina těsta se zbarví tabulkou nahřáté čokolády, nebo lžicí kakao a rovněž se v dortové formě upeče. Obě půle se spojí zavařeninou a polijí čokoládovou polevou.

Poleva: Tabulka čokolády dá se na papír do teplé trouby změknouti. Pak se dá do misky, přilévá se po lžíci vlahé vody a pilně se tře, tak dlouho, až se leskne a rychle se jí dort polívá.

6. Dort s čokoládovým krémem.

Do utřeného piškotového těsta dá se trochu vanilky, 1 tabulka nahřáté čokolády a trochu mletých mandlí nebo oříšků. (Může se dáti o 2 lžíce mouky méně, aby byl dort lehčí.) Upečený dort ve formě vymazané a vysypané a pak vychladlý se rozřízne, potře násl. krémem: Do koflíčku mléka zamíchá se 1 žloutek, 2 velké lžíce cukru, 1 velká lžíce mouky a trochu vanilky a kvedlá se na horké plotně, až zcela zhoustne. Pak se krém odstaví, zamíchá se do něho 1 tabulka nahřáté čokolády a kousek čerstvého másla (asi jako vlašský ořech velký) a dá se do studena. Dort se potře zcela vychladlým krémem uvnitř i na povrchu.

7. Dort ořechový.

Do piškotového těsta dá se o 3 lžíce mouky méně, ale za to vmíchá se 3 lžíce mletých ořechových jader a trochu vanilky. V dortové formě, vymazané a vysypané, se těsto upeče, vychladlý dort se v půli rozřízne a plní ořechovou nádivkou, jež se takto připraví: 6 dkg másla tře se dobře s 8 dkg cukru a přidá se 4 dkg ořechů. Dort se opět spojí, navrch polije rumovou polevou a krášlí půlkami ořechů. Poleva: 10 dkg cukr. moučky tře se pilně s trochou vody, neb 1 bílkem a přidá se lžíce rumu s několika kapkami citr. šťávy.

8. Dort kávový, skládaný.

Základní piškotové těsto bez příchuti upeče se v rovném pekáčku a vychladlé rozkrájí na tenké řízky. Dortová forma se vyloží bílým papírem, na dno položí se vrstva piškotových řízků. potře kávovým máslem, poklade opět piškotem a zase potře máslem, přikryje třetí vrstvou piškotů a na tyto se dá bílý papír, rovná poklička, která do formy zapadne a tato se zatíží. Dort nechá se do druhého dne zatížený, pak se vyklopí a potře po vrchu a kolem ještě kávovým máslem, jež jsme byli předešlého dne dali stranou a posype se praženými mletými oříšky.

9. Košíček.

Z piškotového těsta upeče se v dortové formě tenká placka, ostatek těsta upeče se v rovném pekáčku. Obé se dá vychladnout. Pak se na dno formy položí opět placka, potře kávovým máslem, těsto z pekáčku rozkrájí se na úzké proužky a tyto se po délce překrojí, prekrojenou stranou dolů se kladou uvnitř kolem formy a spojují k sobě kávovým máslem, takže se utvoří košíček, který se nechá do druhého dne odpočinout. Druhý den se forma odepne, košíček převáže se kol úzkou stužkou a uvnitř naplní se ¼ litrem šlehané smetany, smíchané s 1 lžící silné černé kávy a protlačené skrze kornout, neb plechovou trubičku.

Nádivka máslová kávová. 12 dkg másla utře se do pěny, přidá se 12 dkg cukr. moučky, trochu vanilky a asi 2 velké lžíce silné černé kávy, jež se po kapkách, za pilného míchání do másla nalívá. Na konec vmíchá se zvolna 1 žloutek.

10. Dort pomerančový neb citronový.

Do piškotového těsta vmíchá se z citronu šťáva a kůra, nebo kůra a šťáva z ½ pomeranče, upeče se v dortové formě, vychladlý rozkrojí a plní citron., nebo pomeranč. krémem. Tento se připraví takto: Koflík mléka, 1 žloutek, 2 lžíce cukru, 1 lžíce mouky se za stálého míchání svaří na husto, odstaví se s plotny, přidá se z ½ citronu neb pomeranče kůra a zvolna za stálého míchání z ½ citr. neb pomeranče šťáva. Krém se dá vychladnout a dá se do překrojeného dortu i navrch, nebo jen doprostřed a navrch se obtáhne citronovou polevou.

11. Piškot s teplým krémem.

Piškotové těsto s příchutí citronovou, upeče se v rovném pekáčku, teplé se rozkrájí na čtverečky, nebo podélné řezy a složí úhledně na hlubší mísu, načež se polije teplým vanilkovým krémem a nese hned na stůl.

Krém: Do 1/3 litru mléka dají se 1—2 žloutky, 3 lžíce cukru, 1 lžíce mouky, hodně vanilky a kvedlá se na plotně, až zhoustne.

12. Bábovka.

Vezme se dvojnásobná váha základ. piškotového těsta, tedy 6 vajec atd., dá se citronová kůra a 5 dkg strouh, mandlí, a těsto se upeče v bábovkové formě, dobře máslem vymazané a houskou vysypané. Vanilkovým cukrem posypati.

13. Piškotové kornoutky.

Umíchá se piškotové těsto s příchutí citro- novou, plech se pomaže máslem a posype moukou, pak lžicí kladou se na plech malé hromádky řídce od sebe. Doprostřed každé dá se trochu tluč. anýzu a pekou se při mírném ohni do růžova, teplé se nožem nadzdvihnou a dvěma prsty po jedné straně smáčknou, takže se utvoří kornoutek.

Na všechny ostatní předpisy, mimo bábovku, stačí dávka ze 3 vajec za příkrm pro 4 osoby.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2018


Diskuze k článku „13 historických receptů na báječné moučníky z piškotového těsta“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.