Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Kdo zahajoval legendární Jubilejní zemskou výstavu v Praze?

původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.
Jubilejní zemská výstava v Praze v roce 1891 byla velká a pro náš národ významná událost. Zajímá vás, jaká významná osobnost jí zahajovala a jak vše probíhalo? Připomene vám to článek z roku 1901.


V desetiletou upomínku na Jubilejní Výstavu.

Desítileté jubileum, nad jiné krásné a významné!

Dne 15. května 1891 zahájena byla způsobem nanejvýše slavnostním Zemská jubilejní výstava král. Českého. Byl to jeden z nejradostnějších svátků, jichž se národ náš od dob svého probuzení dočkal, svátek české práce a pilnosti, vítězné uznání života a kulturní schopnosti našeho národa.

Jaký to slavnostní duch zavládl po celé Praze, vyzdobené nejskvělejším způsobem od královských Hradčan až k výstavišti a plné lidu českého vrstev nej různějších!

Výstavu zahájil bratr J. V. císaře, arcikníže Karel Ludvík, provázen chotí svojí, arcikněžnou Marií Terezií a dcerou Marketou Žofií. V dómě výstavním na trůnním pavilonu, ve slohu rokokovém zbudovaném, provázen nejvyššími zástupci vlády a šlechty prohlásil arcikníže, když nejvyšší maršálek král. Českého kníže Jiří z Lobkovic jej uvítal, výstavu jménem a v příkazu J. V. císaře a krále Františka Josefa I. za otevřenu a zahájenu.

Hromové a neutuchající volání »slávy«, zvuky varhan hrajících velebný chorál svatováclavský, fanfáry hudby, jásot a volání mísily se v mohutný a úchvatný obraz, nezapomenutelný nikomu, kdož v památný onen den osobně neb i srdcem svým byl přítomen chvíli tak památné, jíž zahájena jubilejní výstava, jež představila udivenému světu veškeré bohatství českého nadání a práce za celé jedno století, jehož od nejchudších počátků vlastním úsilím se dopracoval.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. března 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.