Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Oslava krásy českých hor v zimě
původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.

Vyrážíte v zimě do Alp nebo jinam do zahraničí? Historický článek z roku 1904 se vám pokusí ukázat, že naše hory jsou minimálně stejně tak krásné jako ty v cizině.


Zima na českých horách

Ještě nebyla vylíčena mrtvá krása zimy v českém pohoří pohraničním, jež v době té skví se milliardami mrazivých krystalů, proměňujících temné hvozdy ve fantasticky hluboké dómy z bílého mramoru a vrcholky hor v zářný lem temnomodrého horizontu.

Ti, jenž obdivují se zimě Grindelwaldské, jíž v bezpočetných obrazcích propaguje švýcarský hotelier, neznají zajisté zimní půvaby našich bašt severočeských — a běda bojovníkům, kteří nejsou informováni o všech přednostech svých hradeb !

Nahoře, na nejzazší výspě pevniny středoevropské, vysoko nad zasněženým krajem českým, tam kde v pustých nocích burany s liticemi slaví orgie, za mlhavého rána, třeskutý mráz buduje své dílo nevyrovnatelné, přezařující indické pagody a mešity moslemské, velebnější dómu. francouzského.

Karazinovy zimní obrázky z lesů sibiřských tanou mi na mysli, patřím-li na pohled z lesů rudohorských. Taková jest scenerie na rozhraní Čech a Saska a nejen na silnici vedoucí z Jirkova vzhůru ke Kalichu, odkud přicházejí k nám loutky a roztomilé hračky krušnohorské.

A což na temeni Krkonošském! Vizme jen hotel Sněžných Jam, ve výši půldruhého sta metru, v blyštivém pancéři ledovém jako skelný zámek z pohádky. Marně hledali bychom jemu podobného v celé střední Evropě!původ historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. března 2018Debata k článku 'Oslava krásy českých hor v zimě'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.