Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Oslava krásy českých hor v zimě

původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.
Vyrážíte v zimě do Alp nebo jinam do zahraničí? Historický článek z roku 1904 se vám pokusí ukázat, že naše hory jsou minimálně stejně tak krásné jako ty v cizině.


Zima na českých horách

Ještě nebyla vylíčena mrtvá krása zimy v českém pohoří pohraničním, jež v době té skví se milliardami mrazivých krystalů, proměňujících temné hvozdy ve fantasticky hluboké dómy z bílého mramoru a vrcholky hor v zářný lem temnomodrého horizontu.

Ti, jenž obdivují se zimě Grindelwaldské, jíž v bezpočetných obrazcích propaguje švýcarský hotelier, neznají zajisté zimní půvaby našich bašt severočeských — a běda bojovníkům, kteří nejsou informováni o všech přednostech svých hradeb !

Nahoře, na nejzazší výspě pevniny středoevropské, vysoko nad zasněženým krajem českým, tam kde v pustých nocích burany s liticemi slaví orgie, za mlhavého rána, třeskutý mráz buduje své dílo nevyrovnatelné, přezařující indické pagody a mešity moslemské, velebnější dómu. francouzského.

Karazinovy zimní obrázky z lesů sibiřských tanou mi na mysli, patřím-li na pohled z lesů rudohorských. Taková jest scenerie na rozhraní Čech a Saska a nejen na silnici vedoucí z Jirkova vzhůru ke Kalichu, odkud přicházejí k nám loutky a roztomilé hračky krušnohorské.

A což na temeni Krkonošském! Vizme jen hotel Sněžných Jam, ve výši půldruhého sta metru, v blyštivém pancéři ledovém jako skelný zámek z pohádky. Marně hledali bychom jemu podobného v celé střední Evropě!


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. března 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Oslava krásy českých hor v zimě


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.