Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kde byl potřeba elektrický izolátor rekordní velikosti?

původně vyšlo: Epocha 1913, autor Š.
Důkladná izolace je při využívání elektřiny nezbytná. Zajímá vás, kde byl potřeba izolátor vyšší než dospělý muž? Článek z roku 1913 vám to prozradí.


Obrovitý isolator.

V době, kdy se z jednoho místa zásobuje elektrickým proudem celý kraj, bylo nutno hledat různá zdokonalení pro vedení proudu do dálky.

Poněvač ztráty vzniklé odporem vedení nebylo možno odstranit nebo zamezit je vzrůstem průřezu vodiče, bylo nutno zvyšovat napětí vedeného proudu; z tisíců voltů napětí dostoupeny tak desetitisíce a statisíce. Takový proud je však velmi prchavý a využitkuje každé příležitosti, aby se nejkratčí cestou vyrovnal nebo sjel do země.

Tam, kde je vodič veden vzduchem, není toto nebezpečí velké ; kde však je upevněn nebo prochází poblíž různých předmětů, sloupů, zdí atd., dlužno zachovávati mnohá bezpečnostní opatření. Jedním z takových bodů je hned místo, jímž opouští proud svoji kolébku, elektrárnu, kde kabel prostupuje zdí budovy.

Pro isolaci tohoto místa u jedné hydro-elektrárny u americké Niagary zhotoven byl isolator obr, jejž představuje naše vyobrazení. Původně malé porcelánové isolatory rostly současně s napětím proudu až dostoupily ve 180.000 V takové velikosti, že téměř o polovinu převyšují výši vzrostlého muže.

Vyobrazený výrobek zhotoven byl v Sasko-Altenburské porcelánce v Hermsdorfu.zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor Š.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. března 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Kde byl potřeba elektrický izolátor rekordní velikosti?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: