Recepty našich prababiček na skvělé koláče a k tomu jídelníček na celý týden

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Máte rádi koláče a moučníky? Ochutnejte, jaké dobroty pekly a smažily naše prababičky! Navíc pro vás máme na inspiraci kompletní jídelníček na celý týden, který stejně jako recepty pochází z roku 1929.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí:
Oběd: Polévka zeleninová s krupicí, chřest se smaženou houskou a máslem, knedlíky s meruňkami. — Večeře: Chléb s máslem a šunkou, řetkvička.

Úterý:
Oběd: Polévka houbová s rýží, sekaná pečeně s bramborem a zelím. — Večeře: Studená sekaná pečeně s okurkou a chlebem. — Dětem krupičná kaše s medem.

Středa:
Oběd: Polévka hrachová kynuté knedlíky s borůvkovou omáčkou. — Večeře: Cejn vařený, s máslem a křenem.

Čtvrtek:
Oběd: Polévka chlebová, vepřové maso s bramborovým knedlíkem. — Večeře: Bramborové knedlíky opékané se škvarečky.

Pátek:
Oběd: Polévka zeleninová s kapáním, napodobený sladký hrášek se svítkem, rýžový nákyp s meruňkami. — Večeře: Rýžový studený nákyp s mlékem.

Sobota:
Oběd: Polévka bramborová, guláš s bramborem, hlávkový salát. — Večeře: Guláš od oběda, dětem kyselé mléko, chléb s máslem, tvaroh.

Neděle:
Oběd: Polévka květáková, telecí přírodní řízky se špenátem a novými brambory, rokycanský koláč. — Večeře: Vejce na měkko do sklenky, se žemlemi a s máslem.


Rokycanský koláč.

7 dkg másla se utře, přidají se dva žloutky, trochu skořice, hřebíčku, 7 dkg cukru se sněhem ze dvou bílků, 7 dkg neloupaných, strouhaných mandlí, 7 dkg strouhané housky a trochu amonia. Těsto rozestřeme ve vymaštěné, houskou vysypané formě, upečené potřeme zavařeninou a na to šlehanou smetanou nebo krémem z bílků, slazeným. Šlehačku na koláč upravíme ze čtvrt litru smetany, nebo krém ze dvou bílků a 8 dkg cukru, jež do tuhého sněhu postupně zašleháme.

Makový nákyp.

7 dkg cukru, 3 žloutky, trochu skořice a citronové kůry tře se čtvrt hodiny se sněhem ze čtyř bílků, přidáme 7 dkg mletého máku, 7 dkg neloupaných strouhaných mandli, půl tabulky strouhané čokolády. Těsto pečeme velmi pomalu. Po upečení necháme prochladnouti, potřeme zavařeninou a řídkou polevou rumovou nebo citronovou.

Skládaný moučník.

2 vejce vyvážíme máslem, cukrem a moukou. Za 1 vejce navážíme mandlí, jež vyloupáme a ustrouháme. Nejprve utřeme máslo, do něho přidáme 2 žloutky, trochu citronové kůry, cukr se sněhem ze dvou bílků, mouku a loupané strouhané mandle. Těsto rozdělíme do dvou nestejně velký forem nebo kastrolků, vymastíme, vysypeme moukou a do žluta upečeme. Pak se rozdělí na plásty, potře zavařeninou, spojí. Na mísu položí se větší a pak menší, povrchem se potře rovněž zavařeninou, krémem z bílků na to a nechá zapéci. Nebo se potře šlehanou smetanou (ze čtvrt litru), ale pak se už nezapéká.

Smažené nočky.

3 dkg Ceresu necháme rozvařit ve čtvrt litru vody. Do vařícího přisypáváme za stálého míchání čtvrt litru mouky. Hladké těsto se nechá vystydnouti, zamíchají se do něho 2 dkg cukru a 2 vejce, jedno po druhém. Těsto vkládáme po malých kouscích do rozpáleného tuku, do žluta osmažíme a cukrujeme na míse. Po- dává se s vinnou pěnou, nebo zavařeninovou omáčkou.

Lehký koláč.

3 celá vejce třeme půl hodiny s cukrem ve stejné váze, pak přidáme mouku ve váze dvou vajec, 1 tabulku strouhané čokolády, 5 dkg strouhaných oříšků a na špičku nože sody. Pečeme v mírné troubě asi půl hodiny. Upečený koláč vyklopíme z formy, potřeme čerstvým máslem, poházíme hrubě sekanými lískovými oříšky (2 dkg) a posypeme vanilkovým cukrem. Formu na koláč při pečení vymažeme máslem a vysypeme moukou.


Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. února 2018


Diskuze k článku „Recepty našich prababiček na skvělé koláče a k tomu jídelníček na celý týden“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.