Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Niagarské vodopády jako obří elektrárna

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Touha využít energii vody na výrobu elektřiny není nic nového a Niagara je k něčemu takovému ideální místo. Jak Niagarské vodopády poháněly vodní elektrárnu vám přiblíží článek z roku 1905.


Nové využitkování vodní síly Niagarského vodopádu

Bohatství vodní síly na naší zemi jest přímo nepřebrané. Naše dosavadní vodní mlýny, turbiny a podobná zařízení zužitkují jen nepatrné procento této položky a vše ostatní přichází na zmar.

Za zaznamenání na tomto místě stojí jedna z nových myšlenek moderních techniků, že správným zužitkováním mořského přílivu a odlivu — na mechanické cestě — bylo by možno vyšinouti zeměkouli z její dráhy. To jsou ovšem problémy, s nimiž teprve daleká budoucnost přijde úže do styku. Zřetel dnešní technické vědy spokojuje se prozatím s tou vodní silou, jíž representuje volný spád řek i spád příkrý — vodopády.

Vodní mlýny, kde vodní síla zužitkována bezprostředně, jsou prvními předbojovníky v úloze, kterak ovládati a si podrobiti přírodu. Vždycky téměř, kdykoliv se mluví o zužitkování vodní síly, první zmínka týká se vodopádu Niagarského a do jisté míry právem.

Také od dvacíti let inženýři věnují Niagáře náležitou pozornost. Do let devadesátých lákal k sobě vodopád Niagárský výletníky svou velkolepou poesií přírody; moderní technika stírá poetický 'pel s toho panoramatu a praktické dvacáté století — jak se zdá učiní té poesii asi docela konec.

Massa vod odvádí se s hořejšího koryta zvláštními kanály k vodním turbinám a Peltonovým kolům a vodní síla bud zužitkuje se na místě, nebo přeměňuje se v sílu elektrickou, jíž užíváno i daleko od vodopádu samého.

Již více let Niagarský vodopád svítí i topí obyvatelům města Buffalo, vzdáleného na 42 km. (o několik km. dále než z Prahy do Českého Brodu). A právě nyní, jak naše obrázky ukazují, staví se nový kanál, jenž i s příslušnými stroji zužitkuje dalších 180 000 koňských sil tohoto divu světa.

Práce nad vodopádem samým jest krajně vzrušující a nebezpečná. Jest ovšem i dle toho královsky placena. Lze tu zaměstnati jen lidi krajně otužilé a chladnokrevné, jichž výkony potom v ničem nezadají krkolomným kouskům akrobatů z povolání. Jediný špatný krok dělí zde dělníky od jisté smrti. Jest podivno, že při tom jest těch smutných případu poměrně velmi málo.

A tak znenáhla člověk vítězí nad hrubou silou přírody, znenáhla sice. ale jistě. Podmaňuje ji si, ovládá a činí z ní svou služku. Síla hmoty ustupuje před silou lidského mozku a důvtipu...


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. ledna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Niagarské vodopády jako obří elektrárna


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: